Skujkoku baļķu imports no Krievijas būtu laba iespēja kokzāģētājiem

Pēc vairāku kokrūpnieku domām, baļķu imports no Krievijas varētu būt labs atspaids to sagādē, īpaši, ja saskaņā ar agrāk nosprausto grafiku, Latvijas valsts mežu apsaimniekotājs ik gadu grasās samazināt pārdodamās apaļkoksnes apjomu. Tikai jārēķinās, ka importētāji tiks dalīti – tradicionālajos, kuri ir vēsturiski Krievijas koksnes importētāji un kam no samazinātās izvedmuitas kvotas apjoma tiks70 – 85%, un jaunpienācējos, kuriem tiks atlikušie 15 – 30%. Tradicionālajiem importētājiem minimālā skujkoku zāģbaļķu importa kvota gadā ir 5000 kubikmetru, kamēr jaunpienācējiem šādu ierobežojumu nav.

Lai tradicionālie importētāji varētu saņemt koksnes importa kvotu, būs dokumentāri jāpierāda, ka 2004.un/vai 2007.gadā ir importēta skujkoku apaļkoksne no Krievijas. Pēc Zemkopības ministrijas datiem, Latvijā 2007.gadā no Krievijas tika ievesti 0,73 miljoni kubikmetru skujkoku apaļkoksnes. Pieteikumi kvotas saņemšanai 2012.gadam būs jāiesniedz Ekonomikas ministrijā līdz 1.augustam.

Par kvotas autorizācijas neizmantošanu 15% vai lielākā apmērā tiks piemērots proporcionāls samazinājums nākamajiem periodiem. Neizmantotā autorizācija pusgada laikā ir jāatgriež ES. Ja tas netiek izdarīts, kvotas saņēmējam tā tiks samazināta divkāršā neizmantotā apmērā. Turklāt kvotētās skujkoku apaļkoksnes importētā apjoma izmantošana tiks ļoti cītīgi vērtēta gan no Krievijas, gan no ES puses. Tas saistīts ar to, lai Krievijas skujkoki, pēc papīriem, netiktu izvesti uz ES, bet tranzītā caur ES nenonāktu Ķīnā. Krievijas un ES vienošanās paredz, ka Krievija ik gadu uz ES dalībvalstīm ar samazināto izvedmuitas tarifu var importēt 9,61 miljonus kubikmetru skujkoku apaļkoksnes. Pēc Eurostat datiem, kopš 2005.gada Krievijas izcelsmes apaļkoku imports sarucis no 9,5 līdz 5,7 miljoniem kubikmetru 2008.gadā.

Egles apaļkoksnes importa kvota ar 13% izvedmuitas likmi ir 5,96 miljoni kubikmetru; priedes imports ar 15% izvedmuitas likmi – 3,65 miljoni kubikmetru. Tiesa gan, jāņem vērā, ka pašlaik gan egles, gan priedes apaļkoksnes izvedmuitas tarifs ir 25%, bet ne mazāk par 15 EUR/m3. Jārēķinās, ka šajā kvotā ietilpst ne tikai egles un priedes zāģbaļķi, bet arī papīrmalka. Savukārt ārpus kvotām no Krievijas skujkokus var importēt tik, cik vēlas, vienīgi tad būs jāsamaksā ievērojami augstāka izvedmuita.

 

Avots: “Dienas Bizness” (22.02.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *