Gada sākumā audzis pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem zāģmateriāliem

Nozīmīgākajos Baltijas valstīs ražoto skujkoku zāģmateriālu pārdošanas tirgos šā gada pirmajās pāris nedēļās bija vērojamas pozitīvas tendences – labvēlīgo laikapstākļu dēļ pircēju rosība Eiropā bija apmierinoša un pasūtījumu piegādes veiktas laicīgi. Taču iezīmējies arī negatīvais – pircēji izvairās slēgt ilgtermiņa darījumus neskaidrās tirgus situācijas dēļ, tāpēc ceturkšņa līgumi par piegādēm uz Centrāleiropu gada sākumā slēgti salīdzinoši mazāk nekā iepriekšējos gados. Līdz ar to arī koksnes pārstrādes uzņēmumiem un kokmateriālu tirgotājiem ir sarežģītāk izvērtēt tālāku darbību.

Francijā un Lielbritānijā pieprasījums gada sākumā bija lielāks nekā Vācijā un Nīderlandē. Pēc zāģmateriālu tirgotāju sniegtās informācijas, Francijas sadarbības partneri pasūtījumus par zāģmateriālu piegādēm pirmajā ceturksnī veikuši jau 2011.gada nogalē. Izsīkušo noliktavu krājumu dēļ aktīvāka zāģmateriālu tirdzniecība gada sākumā bija arī Lielbritānijā. Savukārt lielākā tirdzniecības aktivitāte, pēc Baltijas kokmateriālu piegādātāju norādītā, gada sākumā bija Ziemeļāfrikā. Īpaši Ēģiptē, kur vērojams gan stabils pieprasījums, gan iespējas krietni vairāk paaugstināt pārdošanas cenas nekā Eiropā.

Līdz ar mežizstrādei piemērotāku laikapstākļu iestāšanos un lielāku koksnes piedāvājumu, janvārī kokzāģētavas pārstrādes apjomus palielināja. Gada sākumā Baltijas valstīs saražotie zāģmateriāli pārdoti salīdzinoši ātri, tāpēc gatavās produkcijas noliktavu krājumi ir mazi. Arī kravu transportēšana caur Baltijas jūras ostām  šogad veikta gandrīz bez kavējumiem. Apgrūtināta praktiski ir tikai ražošanas plānošana – neskaidrības dēļ par apaļkoku pieejamību līdz gada vidum.

Baltijas valstīs ražoto skujkoku zāģmateriālu cenas gada sākumā salīdzinājumā ar 2011.gada 4.ceturkšņa cenu līmeni paaugstinājās par vidēji 5 EUR/m3. Vācijā dažāda garuma standarta dimensiju egles zāģmateriāli pircējiem pārdoti par aptuveni 200 – 203 EUR/m3, bet zāģmateriāli garumā 3,6 m, 4,2 m un 5,1 m – par attiecīgi 215 EUR/m3 un 230 EUR/m3. Martā Baltijas valstu zāģmateriālu ražotāji piegādes cenas plāno paaugstināt vēl par 5 – 10 EUR/m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (08.02.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *