Koksnes un tās izstrādājumu cenu tendences pasaules tirgū 4.ceturksnī

Zāģbaļķu cenas aizvadītā gada pēdējā ceturksnī samazinājās gan dolāru izteiksmē, gan vairumā citu valstu valūtās, liecina tirgus ziņojuma „Wood Resource Quarterly” dati par apsekoto situāciju lielākajos pasaules reģionos. Attiecīgi jau otro ceturksni pēc kārtas, sasniedzot 87,28 dolārus par kubikmetru, samazinājās arī globālais skujkoku zāģbaļķu cenu indekss (GSPI), kas salīdzinot ar 2011.gada otro ceturksni, kad zāģbaļķu cenu indekss bija sasniedzis jaunu rekordu, ir kritums par 6%. Atzīmēts, ka dolāru izteiksmē vislielākais cenu indeksa kritums kopš trešā ceturkšņa konstatēts Ziemeļvalstīs un Okeānijā.

Lai arī zāģbaļķu cenu pazeminājums konstatēts lielākajā daļā apsekoto valstu Eiropā, tās joprojām saglabājās augstākas nekā 2010.gada trešajā ceturksnī. Vairumā valstu zāģbaļķu cenas pēdējo 12 mēnešu laikā paaugstinājušās kopumā par 15 – 25 dolāriem kubikmetrā, izņemot Krievijas rietumus un Norvēģiju, kur cenu pieaugums bija mazāks.

ASV dolāra vērtība attiecībā nozīmīgākajām pasaules valūtām (izņemot Japānas jēnu) 2011.gada ceturtajā ceturksnī turpināja nostiprināties. Paralēli lejupejošajam cenu spiedienam papīrmalkas un koksnes šķeldas segmentos  vājā celulozes pieprasījuma dēļ, skujkoku šķiedru cenu indekss (SFPI) pazeminājās līdz 105,30 dolāriem par žāvētas produkcijas tonnu, kas salīdzinājumā ar trešo ceturksni ir par 3,3% mazāk, un lapu koku šķiedru cenu indekss (HFPI) – par 3,6% līdz 113,69 dolāriem par žāvētas produkcijas tonnu. Skujkoku šķiedru cenas pēdējā ceturksnī viskrasāk pazeminājās Kanādas rietumos, Brazīlijā, Spānijā, Vācijā un Somijā, savukārt lapu koku šķiedru cenas – Spānijā, Somijā, Brazīlijā un Čīlē. Celulozes vidējā cena līdz decembrim pasaules tirgū kopš jūlija pazeminājās par aptuveni 20%.

Skujkoku zāģmateriālu ražošanas un tirdzniecības apjomi daudzos nozīmīgākajos pasaules valstu tirgos 2011.gada beigās samazinājās. Piemēram, ASV un Kanādā zāģmateriālu izlaides apjomi novembrī attiecībā pret iepriekšējo mēnesi strauji saruka par attiecīgi 9% un 6%. Tāpat ziņots, ka mazāk skujkoku zāģmateriālu saražots Ziemeļvalstīs, Jaunzēlandē, Latvijā, Austrijā un Japānā.

Zāģmateriālu cenas pazeminājās gan Somijā, gan Zviedrijā, sasniedzot zemāko atzīmi kopš 2010.gada sākuma. Ķīnā aktivitāte būvniecības sektorā 2011.gada otrajā pusē samazinājās stingrās monetārās politikas dēļ, kā rezultātā skujkoku zāģmateriālu imports pēdējā ceturksnī salīdzinājumā ar trešo ceturksni valstī pērn samazinājās par 10%.

Koksnes granulu eksports no Dienvidamerikas saglabājās stabils gan 2010.gada pēdējos trīs ceturkšņos, gan 2011.gada sākumā. Sekojošajos divos ceturkšņos biokurināmā eksports sāka strauji palielināties. Mājsaimniecībās patērējamo koksnes granulu augstākās cenas 2011.gada ceturtajā ceturksnī bija Zviedrijā – aptuveni 284 eiro par tonnu, kamēr Austrijā un Vācijā – attiecīgi 231 un 235 eiro par tonnu.

 

Avots:www.woodbusinessportal.co.uk

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *