Latvijas tautsaimniecības attīstība 2011.gadā un nākotnes perspektīvas

Ekonomikas ministrija izdevusi kārtējo Ziņojumu par Latvijas tautsaimniecības attīstību, kurā vērtēta situācija ekonomikā, kā arī prognozētas ekonomikas attīstības perspektīvas.

2011. gads bijis nozīmīgs ar to, ka Latvijas ekonomika spēja atsperties no dziļās krīzes bedres un augt straujāk nekā prognozēja pat optimistiskāk noskaņotie eksperti. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas speciālistu novērtējumu, iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums 2011. gadā varētu sasniegt 5,5%. Pēdējos gados par ekonomikas dzinējspēku ir kļuvis eksports. Preču un pakalpojumu eksporta apjomi pieaug jau desmito ceturksni pēc kārtas un pašlaik ir sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni. Saglabājoties pozitīvām tendencēm eksportā, turpina augt arī apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi.

Pasaules ekonomikā izaugsme gandrīz trīs gadus kopš globālās finanšu krīzes sākuma joprojām ir nestabila. Valstīs, kurām pirms globālās krīzes bija izteikti liela ekonomikas nesabalansētība, izaugsme joprojām ir vāja, tajā pašā laikā atsevišķās valstīs ekonomiskās aktivitātes joprojām ir stabili augstas.  Līdzšinējo globālo izaugsmi ietekmējuši tādi faktori kā mazāk labvēlīga ārējā vide, tostarp izaugsmes tempu samazinājums ASV, bilanču posteņu korekciju turpināšanās, kā arī spriedzes atjaunošanās finanšu sektorā, kas izriet no bažām par fiskālo un finansiālo problēmu dziļumu eirozonā. SVF prognozes liecina, ka globālā izaugsme samazināsies līdz 3,3% 2012. gadā, salīdzinot ar 5,2% 2010. gadā.

ASV ekonomikas izaugsmes tempu samazinājums 2011.gadā tika paredzēts galvenokārt saistībā ar ārējā pieprasījuma samazināšanos sakarā ar zemestrīci Japānā, kā arī iekšzemes pieprasījuma kritumu straujā naftas cenu pieauguma dēļ, tomēr ekonomisko aktivitāšu samazinājums bija spēcīgāks, nekā prognozēts. ASV ekonomikas izaugsme 2011. gadā novērtēta 1,8% apmērā. Arī 2012. gadā ASV ekonomikas pieaugums tiek prognozēts par 1,8%. Savukārt Āzijas reģionā izaugsme 2011. gadā ir novērtēta par 6,2%. Straujāka izaugsme bija Ķīnā un Indijā, bet neliela recesija – Japānā. 2012. gadā izaugsme šai reģionā prognozēta nedaudz straujāka – par 6,6%, pateicoties Japānas ekonomikas augšupejai.

Ņemot vērā situāciju ārējos tirgos, Ekonomikas ministrija prognozē, ka eksporta pieauguma tempi šogad būs lēnāki nekā pērn un 2012. gads paies nenoteiktības un vienlaikus arī cerību zīmē. Lielie nezināmie jautājumi ir saistīti ar Eiropas Savienības un pasaules ekonomikas virzību, eirozonas nākotni un Latvijas spējām īstenot reformas, kas nepieciešamas ekonomikas turpmākai izaugsmei.

Galvenie globālie izaugsmes riski ir saistīti ar ASV izaugsmes tempu palēnināšanos, kā arī bažām par finanšu sektora nestabilitāti eiro zonā saistībā ar lielajiem budžeta deficītiem un augstajiem valstu parāda līmeņiem. Turpmākā izaugsme būs atkarīga no politikas pasākumu efektivitātes finanšu sektora stabilitātes nodrošināšanā un makroekonomisko nesabalansētību mazināšanā.

 

Lasīt vairāk:www.em.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *