Polijas interneta izsolēs strauji pieaugušas skujkoku zāģbaļķu cenas

Janvāra beigās Polijā noslēdzās izsoles par skujkoku zāģbaļķu piegādi 2012.gada pirmajā pusgadā. Valsts mežu apsaimniekotāja piedāvātā cena, atklājot izsoles, bija par aptuveni 7% augstāka nekā vidējā cena 2011.gada otrajā pusē. Pirmajā izsoles kārtā, kurā drīkstēja piedalīties tikai uzņēmumi, kas šādā veidā koksni iegādājās arī gadu iepriekš, priedes zāģbaļķu cenas paaugstinājās līdz 85% virs sākotnēji noteiktās cenas. Otrajā izsoles kārtā, kas bija atvērta visiem pārējiem koksnes pircējiem, cenas paaugstinājās par 20 – 30% virs sākumcenas. Gala rezultātā priedes zāģbaļķi interneta izsolēs pārdoti par 280 – 290 zlotiem jeb aptuveni 47 – 49 latiem kubikmetrā (pie meža ceļa).

Tirgus dalībnieki skaidro, ka šāds cenu kāpums nevar būt saistīts ar patreizējo situāciju tirgū vai pieprasījuma pieaugumu pēc zāģmateriāliem. Daudzas zāģētavas, visticamāk, palielina krājumus, lai nodrošinātu stabilu resursu pieejamību pavasarī. Tāpat lielāks pieprasījums pēc zāģbaļķiem un attiecīgi cenu pieaugums skaidrojams ar faktu, ka Polijas koksnes tirgū palielinājies pircēju skaits no Vācijas. Šī iemesla dēļ augstākas zāģbaļķu cenas joprojām ir Polijas rietumu daļā. Taču līdz ar rietumu kaimiņvalsts pircēju aktivitātes palielināšanos arī Polijas austrumos, vidējo cenu atšķirība valsts austrumos un rietumos samazinājusies. Papildus tam, palielinoties pieprasījumam pēc izejvielām biokurināmā ražošanas sektorā, pakāpeniski saasinās konkurence arī par mazāka caurmēra apaļkokiem.

Valsts mežu dienests, kas apsaimnieko 77,5% no Polijas mežiem, noslēgtajā izsolē piedāvāja par 1% vairāk koksnes nekā gadu iepriekš – 14,2 milj.m3. No pirmajā izsoles kārtā piedāvātajiem 7,78 milj.m3 tika pārdoti 95% zāģbaļķu, bet otrajā izsoles kārtā (no 6,76 milj.m3) – gandrīz 99,9% no piedāvātā apjoma. Kopumā izsolē nepārdoti palika tikai 24,0 tūkst.m3 skujkoku zāģbaļķu.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (15.02.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *