Britu plātņu ražotāji protestē pret pieaugošo koksnes patēriņu lielajās elektrostacijās

Turpinot paaugstināties koksnes iepirkuma izmaksām un Lielbritānijas valdībai rudenī ierosinot pārskatīt subsīdiju piešķiršanu biomasas un citu atjaunojamo resursu izmantošanas veicināšanai enerģētikā, ieilgušie koksnes plātņu ražotāju protesti pret elektroenerģijas ražotājiem, kas izmanto koksni kā kurināmo, pēdējo pāris mēnešu laikā Lielbritānijā sasniedza savu maksimumu. Papildus individuālo plātņu ražotāju, tādu kā Egger UK Ltd., Kronospan UK Ltd. un Norbord Ltd. sniegtajām intervijām un izdotajām preses relīzēm, vērienīgākas kampaņas uzsākušas arī vairākas šo industriju pārstāvošās asociācijas, piemēram, Wood Panel Industry Federation, UK Forest Products Association un Confederation of Forest Industries.

Lielbritānijas koksnes plātņu rūpniecības pārstāvji savos ziņojumos uzsver, cik dramatiski pieaugušas koksnes iepirkuma izmaksas līdz ar subsīdiju ieviešanu 2002.gadā, ar mērķi veicināt koksnes patēriņu lielajās elektrostacijās. Kopš 2005.gada šīs izmaksas pieaugušas par 50 – 55%. Kamēr plātņu ražotāji spiesti šīs papildus izmaksas segt paši vai paaugstināt gala produktu cenas, tādējādi liekot paaugstinātās koksnes izmaksas segt pircējiem, enerģētikas sektorā strādājošajiem izmaksu pieaugumu daļēji sedz subsīdijas. Biomasas elektrostacijām un elektrostacijām, kurās biomasu izmanto kopā ar oglēm, par katru elektroenerģijas saražošanā patērēto koksnes biomasas tonnu tiek piešķirtas subsīdijas attiecīgi 75 sterliņu mārciņu un 25 – 50 sterliņu mārciņu apmērā, aizvadītā gada nogalē ziņoja BBC.

Plātņu ražotāju interešu pārstāvji apgalvo, ka šīs subsīdijas veicinājušas investīciju pieaugumu un attiecīgi arī koksnes pieprasījuma palielināšanos enerģētikas sektorā. Un nākamo pāris gadu laikā, ņemot vērā apstiprināto projektu skaitu, kas paredz pāreju no fosilā kurināmā uz biomasu, pieprasījums, sagaidāms, strauji turpinās palielināties, kas nozīmē arī tālāku koksnes izmaksu paaugstināšanos. Daži kokapstrādes pārstāvji pauduši bažas, ka Lielbritānijā koksnes cenas varētu dubultoties jau nākamo piecu gadu laikā.

Ar ievērojamu izmaksu kāpumu nākas saskarties arī saistītajās nozarēs – mēbeļrūpniecībā un būvniecībā strādājošajiem uzņēmumiem. Iebilstot pret koksnes kā dedzināmā patēriņa palielināšanos lielajās elektrostacijās, kokapstrādi pārstāvošajām organizācijām protestos pievienojušās arī vairākas vides aizsardzības organizācijas, norādot, ka nepieciešamo koksnes izejvielu importa palielināšanās varētu veicināt tropu mežu izciršanu.

 

Avots:”EUWID Wood Products and panels” (08.02.2012)

http://www.appgwoodpanelindustry.org/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *