Iecerētā celulozes rūpnīca no valsts garantētas papīrmalkas piegādes nesaņems

SIA “Nord Papyrus” iecerētā 970 milj. ASV dolāru vērtā celulozes rūpnīca nesaņems garantētas papīrmalkas piegādes no Latvijas valsts mežiem. Tā Meža konsultatīvās padomes sēdē pēc SIA „Nord Papyrus” valdes priekšsēdētāja Ivara Zorgenfreija iecerētā investīciju projekta prezentācijas atzina zemkopības ministre Laimdota Straujuma.

I. Zorgenfreijs prezentēja, ka iecerētās celulozes rūpnīcas jauda varētu būt ap 400 000 tonnu celulozes gadā, tā patērētu aptuveni 2 milj.m3 papīrmalkas un nodarbinātu ap 530 strādājošos. Potenciālais neto apgrozījums šai ražotnei tiek lēsts 410 milj. ASV dolāru apmērā, kas valsts maku papildinātu ar aptuveni 30 milj. latu lieliem nodokļiem un Latvijas eksportu palielinātu vismaz par 5%. Turklāt celulozes rūpnīcā paredzēta koģenerācijas stacija, kur no saražotās elektroenerģijas pārdot varētu tikt 69 – 72 milj. megavatu. Pašreizējā brīdī celulozes rūpnīcai varētu būt trīs iespējamās atrašanās vietas – Rīgā, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas teritorijā, kā arī pie Ventspils.

Lai arī 970 milj. dolāru vērtajam projektam ir pat divi investori, pēc I. Zorgenfreija teiktā, šāda projekta īstenošanai vajadzīgs arī Latvijas valsts politiskais atbalsts – nepieciešamas valsts garantijas papīrmalkas resursu pārdošanai celulozes rūpnīcai. „Rūpnīca neprasa resursus par velti, jo tos varētu nopirkt par Eiropas vidējo papīrmalkas cenu, bet gan to piegādes garantijas. Daļu papīrmalkas resursu varam importēt arī no Krievijas, kas pēc šīs kaimiņvalsts iestāšanās Pasaules Tirdzniecības organizācijā kļūs pieejami ar samazinātu izvedmuitas tarifu,” skaidroja I. Zorgenfreijs. Taču Latvijā izejvielu bāze 400 000 tonnu celulozes ražotnei ir pietiekama un vēl paliek pāri. „Lai arī pēc statistikas datiem pērn no Latvijas eksportēti aptuveni 3 milj.m3 papīrmalkas, pēc uzņēmuma veiktā apsekojuma, šis apjoms ir vēl lielāks – ap 3,4 milj.m3,”  izejvielu jautājumu komentē I. Zorgenfreijs.

 

Lasīt vairāk: “Dienas Bizness” (02.03.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *