Lielbritānijā pieprasījums pēc importētiem zāģmateriāliem februārī atkal samazinājies

Janvārī pieprasījumu Lielbritānijas zāģmateriālu tirgū Skandināvijas ražotāji raksturoja kā apmierinošu. Savukārt jau februārī pārdošanas iespējas pasliktinājās, kas liek secināt, ka kokmateriālu importētāji un tirgotāji tikai atjaunoja izsīkušos noliktavu krājumus un patlaban veic pirkumus tūlītējai realizācijai.  Izveidojusies situācija saistīta gan ar valsts ekonomikas negatīvo attīstību, gan ar joprojām zemo aktivitāti dzīvojamo māju būvniecības sektorā. Šo faktoru ietekmē pieprasījuma pieaugums pēc skujkoku zāģmateriāliem tuvāko pāris mēnešu netiek gaidīts. Daži importētāji gan ir optimistiskāki, runājot par tirgus perspektīvām otrajā un trešajā ceturksnī, tomēr pastāv bažas, ka tai pašā laikā pieaugot pircēju aktivitātei citos tirgos, piegādātājiem varētu rasties sarežģījumi ar pasūtījumu izpildi. Pēdējo pāris nedēļu laikā ar britu pircējiem netika noslēgts neviens ilgtermiņa zāģmateriālu piegādes līgums. Pēc tirgotāju sniegtās informācijas, pircēju interese pamazām pieaug par līgumu slēgšanu tikai uz trīs mēnešiem, tādējādi zāģmateriālu ražošanas samazināšana Skandināvijā nav devusi cerēto rezultātu un gatavās produkcijas apjomi noliktavās nav īpaši sarukuši. Tirgotāji lēš, ka pietiekami lieli varētu būt egles zāģmateriālu uzkrājumi, ko nevar teikt par priedes zāģmateriāliem, jo Ziemeļāfrikas valstīs un Tuvajos Austrumos pieprasījums pēc tiem ir apmierinošs.

Nostiprinoties Zviedrijas kronas vērtībai attiecībā pret britu mārciņu, Zviedrijas zāģmateriālu piegādātāji eksportu uz Lielbritāniju šobrīd vērtē kā neizdevīgu. Turpretī piegādātājiem no Eiro zonas valstīm eiro valūtas kursa vājināšanās rada zināmas priekšrocības, tāpēc Somijas un Igaunijas zāģmateriālu realizācija sokas salīdzinoši labāk. Latvijas zāģmateriālu ražotāju patlaban piedāvātie apjomi piegādei otrajā ceturksnī ir mazi samazinātās zāģbaļķu pieejamības dēļ. Tāpat pieprasījuma samazināšanās pēc importētiem kokmateriāliem skaidrojama ar vietējo ražotāju lielāku lētākas produkcijas piedāvājumu. Lielbritānijas zāģētavas piedāvā tikai C16 šķiras konstrukciju materiālus, tāpēc augstākas stiprības klases un dārgāki  C24 šķiras sortimenti ir jāimportē. Pēdējo divu gadu laikā C16 šķiras skujkoku zāģmateriālu pārdošanas apjomi nepārtraukti pieauguši, jo šo kokmateriālu kvalitāte, pircējuprāt, daudzviet ir līdzvērtīga piedāvātajiem C24 šķiras materiāliem.

Vietējo ražotāju piedāvātie zāģmateriāli februārī maksāja par vidēji 30 sterliņu mārciņām kubikmetrā lētāk nekā Skandināvijā ražoti ekvivalenti produkti. Savukārt Īrijā ražotie zāģmateriāli maksā vēl lētāk. Skandināvijas egles zāģmateriālu (rough-sawn) vidējā cena šobrīd ir 185 GBP/m3 (FOM), bet augstākās kvalitātes (US) priedes zāģmateriālu vidējā cena – 215 – 220 GBP/m3 (FOM). Piegādātāji izteikuši vēlmi otrajā ceturksnī cenas paaugstināt par 5 – 7 GBP/m3, taču tirgotāji prognozē, ka tās izdosies paaugstināt tikai par 3 – 5 GBP/m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (07.03.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *