Pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem zāģmateriāliem ļauj paaugstināt to cenas

Vairums zāģētavu Baltijas valstīs marta sākumā strādāja ar jaudām, lai pēc iespējas ātrā veiktu pasūtījumu izpildi, kas februārī aizkavējās laika apstākļu dēļ. Tuvākajos pāris mēnešos ražotāji plāno saglabāt līdzšinējās koksnes pārstrādes jaudas, tomēr resursu nepietiekamības dēļ ražotāji, iespējams, jau maijā būs spiesti atkal samazināt izlaides apjomus.

Pieprasījumu pēc Baltijas valstīs ražotiem skujkoku zāģmateriāliem marta otrajā pusē ražotāji raksturoja kā apmierinošu. Gatavās produkcijas krājumi zāģētavu noliktavās ir mazi un daži ražotāji jau noslēguši līgumus par piegādēm otrajā ceturksnī. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, martā pakāpeniski sācis atjaunoties pieprasījums Centrāleiropā. Tāpat pieprasījums pēc zāģmateriāliem ēvelēšanai palielinājies Baltijas valstu tirgos, un joprojām liels pieprasījums pēc šiem sortimentiem ir Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos. Turpretī Lielbritānijā pēdējo pāris nedēļu laikā pārdošanas iespējas atkal pasliktinājušās, kur papildus saasinājusies arī konkurence ar vietējiem un Īrijas zāģmateriālu ražotājiem, kas piedāvā lētākus produktus.

Šobrīd vērojamais pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvars zāģmateriālu tirgū aprīlī, paredzams, saglabāsies. Savukārt maijā, pēc tirgus dalībnieku teiktā, atsevišķu dimensiju zāģmateriālu piedāvājums varētu samazināties. Baltijas valstu ražotāji cer izmantot situāciju un panākt cenu paaugstinājumu veicamajām piegādēm otrajā ceturksnī. Plānotās cenu paaugstināšanas nepieciešamība pamatota ar joprojām augstajām koksnes izmaksām. Atkarībā no pamatcenas, otrajā ceturksnī skujkoku zāģmateriālu piegādes cenas ražotāji cer paaugstināt par 5 – 15 EUR/m3.

Marta otrajā pusē skujkoku zāģmateriāli, kas izmantojami ēvelētās produkcijas ražošanai, Baltijas valstīs maksāja vidēji 183 EUR/m3. Otrajā ceturksnī šo sortimentu cena varētu sasniegt 190 EUR/m3 – cenu, par kādu marta otrajā Baltijas valstīs tirgoti Krievijā ražotie neēvelētie skujkoku zāģmateriāli. Centrāleiropā Baltijā ražoto egles zāģmateriālu piedāvātā cena ir aptuveni 205 EUR/m3, kas otrajā ceturksnī varētu paaugstināties līdz 210 – 215 EUR/m3. Savukārt lameļu piegādes cenu paaugstinājums jau panākts un tās šobrīd Centrāleiropā maksā 208 EUR/m3 (par 5 EUR/m3 vairāk nekā pirmajā ceturksnī).

Pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem ēvelētiem kokmateriāliem marta mēnesī, līdzīgi kā gadu iepriekš, kopumā bija zemāks nekā janvārī. Taču jau aprīlī, līdz ar būvniecības aktivitātes atjaunošanos, situācija, sagaidāms, sāks uzlaboties, par ko liecina pieaugošais pieprasījums Vācijas tirgū. Attiecībā uz Lielbritāniju pozitīvas tendences netiek prognozētas. Pēc pieprasījuma pieauguma janvārī, kas pamatā bija izsīkušo krājumu atjaunošana, februārī ēvelēto kokmateriālu tirdzniecības apjomi atkal kritās, un martā jauni līgumi par piegādēm otrajā ceturksnī vēl netika slēgti. Pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotās produkcijas samazinājies, jo britu klienti sākuši vairāk pirkt Zviedrijā ražotos kokmateriālus, kas maksā lētāk. Arī vietējo ražotāju piedāvātie C16 šķiras ēvelētie kokmateriāli maksā ievērojami – par aptuveni 20 GBP/m3 – mazāk. Pirmajā ceturksnī Baltijas valstīs ražotie ēvelētie zāģmateriāli Vācijā maksāja aptuveni 262 EUR/m3. Lai kompensētu izejmateriālu cenu pieaugumu, otrajā ceturksnī šo cenu līmeni ražotāji cer paaugstināt līdz 267 – 270 EUR/m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and panels” (21.03.2012)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *