“LVM Sēklas un stādi” veikums un jaunumi meža stādu piedāvājumā

Ja mežs tiek cirsts, tas agri vai vēlu jāatjauno un ir labāk, ja stādi ir kvalitatīvi, ātraudzīgi un produktīvi. Tādēļ, kā ikkatru pavasari, AS “Latvijas valsts meži” aicina ne vēlāk kā līdz Jāņiem noslēgt līgumu ikvienam, kam interesē LVM izaudzētie stādiņi, arī lai tos saņemtu jau šoruden.

LVM mērķis meža stādu ražošanā ir iet uz uzlabotas sakņu sistēmas stādiem un ietvarstādiem. Kailsakņi ir aizejoša produkcija, lai gan šobrīd vēl tie tiek realizēti 19% no visa apjoma, nākotnē to ražošanu plānots samazināt, stāsta AS “Latvijas valsts meži” struktūrvienības LVM Sēklas un stādi direktora vietniece ražošanas jautājumos Laima Zvejniece. Sadarbībā ar LVMZI Silava pētniekiem, turpinās LVM uzsāktie selekcijas pētījumi, ierīkotas II pakāpes meža koku sēklu plantācijas, kur no tām izaudzētie stādi nākotnes mežam var dot papildus līdz pat 20% koksnes vairāk.

2011.gadā LVM realizēja 46,6 miljonus stādu, no kuriem 5,7 miljoni eksportēti uz Zviedriju un Lietuvu. Saražotajiem hibrīdapses stādiem noiets ir Lietuvā. Pavisam pagājušā gadā ārējā tirgū notirgoti 10 miljoni stādu. Šogad plānots notirgot 14 miljonus, bet aiznākamā gadā – 23 miljonus stādu. 2011.gada nogalē ekspluatācijā nodoti divi jauni stādu noliktavu – saldētavu kompleksi Strenču un Podiņu kokaudzētavās, kur 2011.-2012.gada ziemas periodā   jau tiek uzglabāti meža stādi operatīvai pavasara realizācijai. Marta mēnesī jau nosūtītas pirmās stādu kravas uz LVM mežsaimniecībām Kurzemes un Zemgales reģionā un eksports uz Zviedriju. Pavisam drīz sāksies stādu realizācija arī visā Latvijā. Vienlīdz paaugstinot darba ražīgumu, Strenču kokaudzētavā tiek konstruēta automatizācijas iekārta stādu kastu pakošanai – te sākot ar 2012. gada rudeni arī pie stādiem strādās robots.

2010.gadā tika uzsākta priedes stādu ražošana, pielietojot “garās nakts” tehnoloģiju. Sākot ar 2011.gadu realizācijā ik gadus ir viens miljons šādu viengadīgās priedes stādu ar divgadīgas priedes izskatu.

Tuvākajos gados LVM apņēmušies apstrādāt ar ķīmijai alternatīvām metodēm pret smecernieku aizsargātus stādus 10 % no visa saražotā apjoma. Tos plānots izmantot bīstamākajās cirsmās – svaigās cirsmās, kur ir liela smecernieku koncentrācija. Šīs metodes orientētas uz dabai draudzīgiem un cilvēka veselībai nekaitīgiem apstrādes veidiem un ir gana jaunas arī Skandināvijā. LVM šo metožu izstrādē ir pirmie Baltijā.

 

Lasīt vairāk:www.mezaavize.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *