Paaugstinās uz Ziemeļāfriku un Tuvajiem Austrumiem piegādāto zāģmateriālu cenas

Saskaņā ar Centrāleiropas un Skandināvijas zāģmateriālu ražotāju un tirgotāju sniegto informāciju par tendencēm Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos, janvārī pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem šajos tirgos palielinājās un februārī saglabājās praktiski nemainīgs.

Tā kā iepriekšējā gada beigās pasūtījumi veikti gausi, šogad daudzviet šai reģionā importēto kokmateriālu uzkrājumi īpaši sarukuši, tāpēc atsevišķu valstu tirgos pieprasījums audzis straujāk.

Izmantojot situāciju, Eiropas zāģmateriālu tirgotājiem, slēdzot līgumus ar Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu klientiem par piegādēm martā un aprīlī, izdevies panākt vienošanos par cenu paaugstināšanu 5 – 8 eiro apmērā. Sadarbības partneriem darīts zināms, ka sekojošajos darījumos piegādātāji cenas turpinās paaugstināt, tāpēc importētāji šobrīd veic lielākus īstermiņa pasūtījumus par esošajām cenām. Arī vairums tirgotāju patlaban nav ieinteresēti slēgt ilgtermiņa piegādes līgumus par fiksētām cenām, jo ar katru nākamo darījumu cerēts panākt arvien augstākas pārdošanas cenas. Kopumā skujkoku zāģmateriālu piegādes cenas Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu tirgos plānots paaugstināt par vidēji 15 – 20 eiro/m3.

Pamatojoties uz līdz šim veiktajiem pasūtījumiem, tirgotāji pieļauj, ka šogad pieprasījums šai reģionā būs salīdzinoši lielāks nekā gadu iepriekš. No Centrāleiropas politisko nemieru dēļ zāģmateriālu eksports uz Ziemeļāfriku un Tuvo Austrumu valstīm 2011.gadā kopumā samazinājās par 30%. Turpretī Skandināvijas piegādātājiem eksportu uz šo reģionu izdevies nedaudz kāpināt (līdz ~5,2 milj.m3).

Ziņots, ka februāra beigās joprojām lieli importēto zāģmateriālu uzkrājumi bija Ēģiptē, taču jau aprīlī situācija varētu sākt stabilizēties. Lielāks pieprasījums fiksēts Tunisijā. Ar katru mēnesi stabilāka situācija vērojama Lībijā. Saskaņā ar piegādātāju sniegto informāciju, egles zāģmateriālu vidējā CIF cena Tuvajos Austrumos martā bija aptuveni 240 – 245 dolāri par kubikmetru.

Kā liecina Vācijas statistikas pārvaldes „Destatis” dati, uz Alžīriju šā gada sākumā no Vācijas eksportēts sešas reizes vairāk skujkoku zāģmateriālu nekā gadu iepriekš, uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem – par 57% un uz Jordāniju – par 37% vairāk zāģmateriālu.

 

Avots: “EUWID Wood products and panels” (21.03.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *