Somijas speciālisti prognozē papīra un zāģmateriālu izlaides samazināšanos

Vieglā recesija, kas šobrīd vērojama Eiropā, negatīvi atsauksies arī uz Somijas meža nozari, prognozē Pellervo Ekonomisko pētījumu institūts (PTT). Šogad Somijā saražotā papīra daudzums un tā eksports samazināsies par 5 – 7%, kas saistīts ar negatīvu ekonomisko izaugsmi, vairāku celulozes un papīra rūpnīcu (ar kopējo jaudu 0,8 miljoni tonnu) slēgšanu un pieprasījuma samazināšanos Eiropā. Nedaudz samazināsies arī Somijā saražoto zāģmateriālu apjoms – par 1% līdz 10 miljoniem kubikmetru. Tai pašā laikā skujkoku zāģmateriālu  eksports uz ārpus eiro zonas valstīm turpinās pieaugt. Saskaņā ar institūta speciālistu prognozēm, šo produktu eksports 2012.gadā palielināsies par 2 – 3%, turpretī vidējās eksporta cenas, tirgus piedāvājuma pārpalikuma dēļ un samazinoties aktivitātei būvniecības sektorā Eiropā, pazemināsies par 2 – 4%.

Tāpat, neskatoties uz recesiju, šogad prognozēts lielāks celulozes, kartona un saplākšņa eksports – par 1 – 2%. Papīra un kartona eksporta cenas 2012.gadā saglabāsies 2011.gada līmenī, savukārt 2013.gadā, līdz ar pieprasījuma palielināšanos, tās paaugstināsies, prognozē speciālisti. Lai arī vidējā celulozes cena pazemināsies par 5 – 10%, pateicoties pieprasījumam Ķīnā, tā saglabāsies salīdzinoši augsta.

2013.gadā būvniecības sektorā Eiropā sagaidāmas pozitīvas izmaiņas, kā rezultātā skujkoku zāģmateriālu izlaides apjomi un saražotās produkcijas eksports no Somijas palielināsies. Eksporta cenas varētu paaugstināties par 2%, prognozē Somijas institūta speciālisti.

Koksnes patēriņš Somijas kokrūpniecības industrijā šogad, sagaidāms, samazināsies līdz 62,7 miljoniem kubikmetru. Samazinoties koksnes produktu ražošanas apjomiem, zāģbaļķu un papīrmalkas cenas šogad Somijā pazemināsies par aptuveni 2% un 4%. 2013.gadā, līdz ar ekonomisko izaugsmi, koksnes patēriņš palielināsies par vienu miljonu kubikmetru, tai pašā laikā koksnes imports saglabāsies nemainīgs – aptuveni 10 miljonu kubikmetru apjomā. Mežizstrādes apjoms, pieaugot gala produktu eksportam un būvniecības aktivitātei pašmāju tirgū, 2013.gadā Somijā palielināsies par 1 – 3%.

Saskaņā ar Somijas Kokrūpniecības federācijas datiem, pateicoties ievērojamam izlaides apjomu kāpumam pirmajā pusgadā, kopumā 2011.gadā Somijā saražots par 60,0 tūkst.m3 jeb 6% vairāk saplākšņa – 1,04 miljoni kubikmetru – nekā 2010.gadā, aptuveni 10 miljoni kubikmetru zāģmateriālu (+7%), 6,7 miljoni tonnu celulozes, un 11,3 miljoni tonnu papīra un kartona izstrādājumu (-4%).

 

Lasīt vairāk:www.ptt.fi

www.forestindustries.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *