Latvijas vadošo zāģmateriālu ražotāju tirgus attīstības prognozes šim gadam

Pērn auguši gan zāģmateriālu ražošanas, gan eksporta apjomi. Par šogad sasniedzamajiem rezultātiem uzņēmēju prognozes krasi atšķiras, liecina laikraksta „Dienas Bizness” veiktais pētījums par lielākajiem zāģētās produkcijas ražotājiem Latvijā. Daudzi aptaujātie ir ļoti piesardzīgi, jo apjomus ietekmē ne tikai zāģbaļķu pieejamība tirgū, bet arī notikumi ārvalstu tirgos.

„Šogad zāģētās produkcijas ražošanas apjoms būs mazāks nekā pērn – vismaz par 30%,” prognozē Latvijas lielākā zāģētās produkcijas ražotāja SIA „Vika Wood” valdes loceklis Andris Krecers. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka šogad salīdzinājumā ar 2011.gadu valsts mežu apsaimniekotājs AS „Latvijas valsts meži” zāģbaļķu piegādes apjomu samazināja par aptuveni 40%, savukārt ar iepirkumu no privātmežu īpašniekiem tik lielu kritumu kompensēt nebūs iespējams. Ļoti piesardzīgas prognozes ir arī citiem lielajiem zāģmateriālu ražotājiem, kamēr vidējie ir vēl skeptiskāki un neko publiski prognozēt nevēlas.

Būtisku ietekmi uz zāģētāju eksporta apjomiem, ienākumiem un finanšu rādītājiem atstāj arī ārvalstu tirgus situācija. „Zāģētās produkcijas tirgus ir vājš, un ir pat kompānijas, kuras vienkārši neizdara pasūtījumus līdz maijam,” situācijas neprognozējamību raksturo A.Krecers. Viņš norāda, ka šogad salīdzinājumā ar pērno gadu zāģmateriālu cena vidēji sarukusi par 5 – 6 eiro/m3, savukārt transporta pakalpojumu tarifi pieaug. „Vēl vairāk – negaidot nākas maksāt par 500 eiro vairāk par jūras konteineru, ar kuru nogādāt uz Japānu („Vika Wood” uz Japānu eksportē ap 80 tūkst.m3 zāģmateriālu, kas ir aptuveni 35% no kopējā uzņēmuma eksporta apjoma) zāģēto produkciju. Tas nozīmē vidējo sadārdzinājumu viena kubikmetra transportēšanai par 10 līdz 13 eiro,” skaidro A.Krecers.

Kas attiecas uz apaļkoku tālāku pieejamību, baļķu piegāžu apjomi no valsts mežiem sarūk visiem kokrūpniekiem, tāpēc briest ideja par šī vērtīgā resursa pārdali par labu tieši tiem uzņēmējiem, kuri ražo un pārdod nevis vienkārši dēli, bet, piemēram, profilētus zāģmateriālus, iekšējās apdares materiālus un jo īpaši līmētos koksnes izstrādājumus jeb produkciju, kurai ir visaugstākā pievienotā vērtība. Tiesa, vismaz pagaidām nav ziņu, ka šāda vēl viena papildus punkta ieviešana pretendentiem uz valsts mežos iegūtiem baļķiem varētu kļūt par realitāti.

 

Lasīt vairāk: “Dienas Bizness” (20.04.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *