Meža apsaimniekošanas konsultanti un uzņēmēji iepazīstas ar Igaunijas pieredzi

LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centra (MKPC) darbinieki projekta Wood Energy and Cleantech (latv. – Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas) ietvaros no 10. līdz 14. aprīlim piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā uz Igauniju, lai uzzinātu jaunāko informāciju par kaimiņvalsts meža biomasas ieguvi un izmantošanu enerģijas ražošanā. Pasākumā MKPC pārstāvēja tā direktors Raimonds Bērmanis, Ziemeļvidzemes nodaļas vadītājs Andris Vīrs, Madonas – Cēsu nodaļas vadītāja Mairita Bondare un Ziemeļaustrumu nodaļas vadītāja Ginta Ābeltiņa. Piedalījās arī deviņi biomasas ražošanā un piegādē ieinteresēti Vidzemes reģiona meža īpašnieki un uzņēmēji.

Komandējuma mērķis bija piedalīties projekta Wood Energy and Cleantech zināšanu pārneses seminārā par koksnes enerģijas ieguves iespējām, iepazīstoties ar Igaunijas veiksmīgākajiem risinājumiem šajā jomā.

Meži Igaunijā aptver aptuveni 50 % no valsts teritorijas, puse no tiem (~1 milj. ha) pieder privātpersonām; vidējā īpašuma platība ir ap 10 hektāru. Kopš 2011.gada Igaunijā tiek ieviests jauns Meža attīstības plāns, kas paredz palielināt ciršanas apjomu (īpaši kopšanas cirtēs), palielināt meža atjaunošanas apjomus, veicināt bioenerģijas ieguvi no meža un būtiski palielināt meža īpašnieku asociāciju lomu, organizējot koksnes pārdošanu. Šobrīd meža īpašnieku apvienības Igaunijā pārstāv teju 300 000 hektāru meža. Meža nozare plāno nozīmīgu atbalstu meža īpašnieku apvienību, kooperatīvu stiprināšanai, tam piešķirot valsts finansējumu. Šogad Igaunijā mežsaimniecībai pieejamais ES atbalsts ir 7 miljoni eiro, kā arī piešķirtas nacionālās subsīdijas (3 miljonu eiro apmērā) meža apsaimniekošanas plānu izstrādei, meža atjaunošanai, meža meliorācijai, atbalstam meža īpašnieku asociācijām, meža īpašnieku izglītošanai, bioloģisko un kultūrvēsturisko vērtību aizsardzībai.

 

Lasīt vairāk:www.mkpc.llkc.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *