Latvijas un Baltkrievijas uzņēmēji biznesa forumā paraksta virkni sadarbības līgumu

Otrajā reģionālajā Latvijas-Baltkrievijas biznesa forumā, kas aizvadītajā nedēļā notika Brestā, parakstīta virkne sadarbības līgumu starp abu valstu uzņēmējiem. “Tas pierāda, ka mūsu ekonomiskā saikne, kas veidojusies jau vēsturiski, nostiprinās. Turklāt Baltkrievijā atgriezies arī Latvijas vēstnieks, kas nozīmē – viss pamazām sakārtojas un uzņēmēji var attīstīt savu sadarbību, kā tas pieklājas kaimiņu tautām,” atzina Brestas apgabala izpildkomitejas priekšsēdētājs Konstantīns Sumars.

Lai gan Brestas apgabalā nopietni strādājošu Latvijas uzņēmēju nav, esot uzņēmumi ar Latvijas kapitālu – pārstrādē, būvmateriālu ražošanā, lakas un krāsu rūpnīcā. Vislielākie investori Brestas apgabalā esot no Vācijas, Krievijas un Polijas. Kopumā šajā apgabalā investējušas 42 pasaules valstis, tādējādi vismaz 600 uzņēmumu esot ar ārvalstu kapitālu.

Brestas apgabala izpildkomitejas ārējo sakaru pārvaldes vadītājs Igors Koļjadičs norāda – sadarbības veicināšana ir ļoti būtiska, jo pēdējo divu gadu laikā bijusi vērojama negatīva dinamika – eksporta samazinājums sadarbībā ar Latviju. Tādēļ viņš cer, ka šādi biznesa forumi, kas regulāri tiek rīkoti jau pēdējos 14 gadus, situāciju mainīs. “Tie aptuveni desmit uzņēmumi, kas apgabalā pašlaik darbojas ar Latvijas kapitālu, galvenokārt saistīti ar tirdzniecību, taču ir arī ražotnes, piemēram, “Involux”, kas atrodas speciālajā ekonomiskajā zonā (SEZ) un nodarbojas ar kokapstrādi. Jāpiebilst, ka preču apgrozījums starp Latviju un Brestas apgabalu uz pārējās republikas fona ir piliens jūrā – 2010. un 2011. gadā tie bija aptuveni desmit miljoni dolāru ik gadu,” stāsta I. Koļjadičs.

Par pilienu jūrā gan nenosauksi abu valstu ekonomisko sadarbību. Baltkrievija ir otrs lielākais Latvijas sadarbības partneris ārpus Eiropas Savienības ar nozīmīgu lomu kravu tranzītā no Krievijas, Ukrainas, Kazahstānas un citām valstīm. Caur Latvijas ostām vidēji gadā tiek pārvadāti apmēram deviņi miljoni tonnu Baltkrievijas kravu.

Jau 15 gadus Brestas SEZ ar Latvijas kapitālu darbojas viens no lielākajiem mēbeļu ražošanas uzņēmumiem NVS teritorijā – “Involux”, no saplākšņa ražojot mēbeles ofisam, mājai, viesnīcām, kā arī piedāvājot ekskluzīvu mēbeļu sēriju. “Latvijas kapitāls mūsu uzņēmumā veido 70%, bet čehu – 30% kapitāla,” norāda uzņēmuma ģenerāldirektore Svetlana Gorohoveca. Investorus viņa neatklāj, vien norāda, ka tās visas esot juridiskas personas. “Lai gan krīzes laikā nācās atlaist trešdaļu darbinieku, nu esam atguvušies un simt darbiniekus jau pieņēmuši atpakaļ. Neraugoties uz to, ka mums ir Latvijas kapitāls, uz jūsu valsti esam sūtījuši vien dažus nelielus pasūtījumus, lielākie eksporta tirgi mums ir Krievija, Ukraina, Kazahstāna un Čehija – mēnesī no fabrikas izsūtām 150 fūres ar dažādām mēbelēm,” skaidro S. Gorohoveca. Uzņēmums darbojas tiešām sekmīgi, jo aizvadītajā gadā ražošanas apjomi pieauguši par 30 procentiem. Pateicoties veiksmīgai darbībai, nākamo divu gadu laikā “Involux” plāno celt jaunu ražotni un noliktavu kompleksu.

 

Avots:“Latvijas Avīze” (07.05.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *