Saliekamās kartona mēbeles veiksmīgi kalpo, piedaloties starptautiskās izstādēs

Nākotne pieder ražojumiem no atjaunojamiem dabas resursiem, kas veidoti ar atbildību par planētu, ko apdzīvojam, – ar šādu pārliecību arvien vairāk uzņēmēju Latvijā ražo visdažādākos dizaina priekšmetus no kartona. Vienlaikus viņi atzīst, ka Latvijas sabiedrības attieksme pret kartona mēbelēm vēl ir skeptiska. “Kartona mēbeles Latvijā cilvēkiem pagaidām vēl saistās tikai vai nu ar dizaina joku, vai labākajā gadījumā bērnu mēbelēm. Arī tad, kad parādam, ka kartona krēsls ir gana izturīgs, lai uz tā droši sēdētu pat divsimt kilogramus smags vīrs, uz tāda baidīsies apsēsties pat trausla meitene,” atzīst SIA “Cardboarders” vadītājs Jānis Brinkmanis.

Viņa uzņēmums ieguvis Eiropas Savienības dizaina patentu un ar zīmolu “Foldlife” ražo saliekamus un apdrukājamus galdus, krēslus, plauktus, izstāžu stendus, letes, lampu abažūrus un pat iekaramus griestus no gofrēta kartona. Pats uzņēmējs pie salokāma kartona galda brokasto jau ceturto gadu. Viņš skaidro, ka šādas mēbeles ir piemērotas gan kā zīmola nesēji uzņēmējiem dažādos festivālos un izstādēs, gan lietošanai mājās vai zaļumos. Pēdējos gados ļoti veiksmīgi tās kalpojušas Latvijas uzņēmējiem, piedaloties starptautiskās izstādēs.

2008. gadā uzņēmums uzcēla 11 metrus augstu kartona “Gaismas pili” jaunās Nacionālās bibliotēkas ēkas formā Latvijas pārstāvniecībai starptautiskajā Gēteborgas grāmatu gadatirgū. Šogad “Foldlife” veidojis iekārtojumu Latvijas vizītkartei Leipcigas grāmatu tirgū un uzņēmumā top stendi arī izstādēm Londonā, Maskavā, Berlīnē, Boloņā, Viļņā, Hjūstonā un tepat Rīgā. J. Brinkmanis stāsta, ka viņa klienti bieži ir jauni uzņēmēji, kuriem ir svarīgi, cik izmaksā dalība izstādēs ārvalstīs. Kartona mēbelēm nav papildu transportēšanas izmaksu, jo tās ir vieglas un neaizņem daudz vietas, stendi ir oriģināli un uz pārējo fona labi pamanāmi, turklāt, salīdzinot ar standarta izstāžu aprīkojumu, arī lēti.

“Foldlife” zīmola nākotni J. Brinkmanis saista ar plaša patēriņa precēm. Plānots, ka par zemu cenu izbraukumiem zaļumos domāti nelieli kartona soliņi ikvienam būs pieejami lielveikalos. Tos varēs iegādāties automatizētos stendos. Ražoti tikai no celulozes un pārstrādāta papīra, tie neradītu kaitējumu dabai arī pēc piknika aizmirsti mežā, jo vidē pilnīgi sadalās. Pirmais šādu soliņu un tirdzniecības stenda prototips varētu tikt izgatavots jau šogad.

Pagaidām SIA “Cardboarders” nodarbojas vienīgi ar dizaina radīšanu un mārketingu, bet iespējami drīz cer izveidot arī savu ražotni, jo tas ļautu ievērojami pazemināt produkta cenu. Pašlaik mazumtirdzniecībā “Foldlife” plaukta cena ir 25 lati, krēsls maksā astoņus, bet soliņš – četrus latus. Uzņēmuma mērķis ir panākt, lai soliņš nemaksātu vairāk par pusotru latu un arī ar cenu tas varētu izkonkurēt savus plastmasas līdziniekus. Alternatīvu “Foldlife” salokāmajiem dizaina priekšmetiem radījis no loksnēm līmētu kartona mēbeļu ražotājs SIA “Ekokart”. “Viss sākās ar pārliecību, ka nevaram dzīvot bezatbildīgi un tikai patērēt – ir jādomā, kādas ir mūsu saimniekošanas sekas. Tad uzzināju par mēbelēm, ko ražo “Foldlife”, un nolēmu veidot savas – citādas kartona mēbeles,” stāsta jaunā uzņēmēja Evita Vorza. Pērn viņas ideja uzvarēja Rīgas domes un “Swedbank” rīkotajā grantu programmā “Atspēriens”, gūstot finansējumu mājas lapas izstrādei, preču zīmes reģistrācijai, grāmatvedības ārpakalpojumu iepirkšanai un iekārtu iegādei. Kopš finansējuma saņemšanas šā gada februārī “Ekokart” ražo divus kartona dizaina produktus – žurnālu galdiņu un krēslu, bet jau drīzumā plāno sākt arī Latvijā pirmo konstruējamo šūnkartona mēbeļu izgatavošanu.

 

Avots:“Latvijas Avīze” (07.05.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *