Ukrainā sāk ierīkot kārklu plantācijas enerģētiskās koksnes ieguvei

Lauksaimniecībā neizmantojamās zemēs piecos rajonos Ukrainas ziemeļrietumos rūpnieciskos apjomos ierīkotas kārklu plantācijas 20 hektāru kopplatībā. Plantāciju ierīkošanai izmantots Ukrainas Lauksaimniecības institūta „Poļesje” (Žitomiras apgabalā) audzētais stādāmais materiāls, kur arī tika izstrādāta enerģētiskās koksnes audzēšanas un apsaimniekošanas metodika.

Atšķirībā no Rietumeiropas, kur pirmās rūpnieciska mēroga kārklu plantācijas kurināmās koksnes ieguvei sāka ierīkot jau septiņdesmitajos gados, bijušajās padomju valstīs šāds zemes apsaimniekošanas veids ir salīdzinoši jauns. Ukrainā, pateicoties tur esošajiem labvēlīgajiem klimatiskajiem apstākļiem un auglīgajai augsnei, enerģētiskās koksnes audzēšana izmaksu ziņā ir lētāks pasākums nekā dabasgāzes imports.

“SALIX Energy” bioenerģijas tirgū sācis darboties kopš 2010.gada un ir pirmais uzņēmums Ukrainā, kas piegādā biodegvielu, ražotu no ekoloģiski tīras un speciāli audzētas kultūras – klūdziņu kārkliem (Salix viminalis). Uzņēmuma ierīkoto kārklu plantāciju kopplatība līdz 2012.gada martam sasniedza jau 190 hektārus. Kopumā šā gada pavasarī uzņēmums plānojis ierīkot plantācijas 600 hektāru platībā.

Saskaņā ar “SALIX Energy” sniegto informāciju, zemes izmantošanas rentabilitāte, stādot kārklus, ir 2 – 2,5 reizes augstāka nekā izmantojot tradicionālās lauksaimniecības kultūras. Salix viminalis ir ātraudzīgs kokaugs, kas speciāli audzēts izmantošanai bioenerģētikā. Kārklu plantācijas intensīvi absorbē CO2, neizjauc bioloģisko līdzsvaru un daudzveidību dabā, un ar nobirušajām lapām augsnē atgriež vairāk nekā 60% uzņemto mikroelementu. Turklāt salīdzinājumā ar graudaugiem, šī kultūra noplicina augsni 5 – 7 mazāk. No ekonomiskā viedokļa raugoties, kārklu audzēšana ir unikāla augstražīguma dēļ – 18 līdz 20 gadu laikā ikgadēji iegūstamās biomasas apjoms no hektāra sasniedz pat 90 tonnu. Arī plantāciju apsaimniekošanas izmaksas ir salīdzinoši nelielas, padarot enerģētisko kārklu audzēšanas biznesu par investoriem pievilcīgu nišu.

 

Avots:www.infobio.ru

www.economics.unian.net

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *