Kanāda izvirzījusies par vadošo skujkoku zāģmateriālu piegādātājvalsti Ķīnai

Zemākas pārdošanas cenas aizvadītajā gadā bija galvenais faktors, kas sekmēja zāģmateriālu eksporta kāpumu no Britu Kolumbijas, ļaujot Kanādai apsteigt Krieviju un izvirzīties par vadošo skujkoku zāģmateriālu piegādātājvalsti Ķīnas tirgum. Un šogad augšupejošā tendence eksportā turpinās – pirmajā ceturksnī no Kanādas uz Ķīnu piegādāti kopumā 1,45 miljoni kubikmetru skujkoku zāģmateriālu (~900 miljoni dēļu pēdu), veidojot 47% no visa šai laika periodā Ķīnā importēto skujkoku zāģmateriālu apjoma, liecina Ķīnas muitas dienesta statistikas dati. No Krievijas ievesto zāģmateriālu īpatsvars pirmajā ceturksnī veidoja 35%.

Temps, kādā Kanāda izvirzījusies par pasaules līderi zāģmateriālu eksportā uz Ķīnu, ir iespaidīgs – vēl tikai 2006.gadā no šīs Ziemeļamerikas valsts uz Ķīnu tika piegādāti tikai 331 000 kubikmetru zāģmateriālu. 2011.gadā šis apjoms sasniedza jau 6,8 miljonus kubikmetru. Jāatzīmē, ka 95% no Kanādas piegādātajiem skujkoku kokmateriāliem Ķīnas tirgum veido Britu Kolumbijas kokzāģētavās ražotie zāģmateriāli, kuru vidējā cena, saistībā ar mājokļu tirgus krahu ASV un tam sekojošo zāģmateriālu tirgus kritumu Ziemeļamerikā 2005./2006.gadā, pazeminājās no 400 ASV dolāriem līdz 188 dolāriem par 1000 dēļu pēdām.

Ja arī situācija ASV mājokļu tirgū sāks uzlaboties, lai mazinātu riskus, kas saistīti ar šī tirgus svārstībām, Britu Kolumbijas zāģmateriālu ražotāji, visticamāk, nepārtrauks sadarboties ar pircējiem Ķīnā, prognozē starptautiskā konsultāciju firma „International Wood Markets Group”. Turklāt nav zināms, vai ražotāji reaģēs, ja arī cenu pieaugums ASV tirgū būs jūtams, ņemot vērā ikgadējo kokmateriālu pieprasījuma pieauguma tempu Ķīnā, kas svārstās 10% – 15% robežās.

Ķīnas tirgus daļa šobrīd veido 26% no Kanādas zāģmateriālu eksporta apjoma; ASV – 63%. Tāpat ievērojamos apjomos no Britu Kolumbijas uz Ķīnu tiek eksportēti zāģbaļķi; šai ziņā gan atpaliekot no Krievijas un Jaunzēlandes. 2012.gada pirmajā ceturksnī no Krievijas uz Ķīnu tika eksportēti trīs miljoni kubikmetru zāģbaļķu, kamēr no Britu Kolumbijas šai pašā laika periodā – tikai 594 000 kubikmetru.

 

Avots:www.vacouversun.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *