Igaunijas meža centrs: Kauja ar zemes nonākšanu ārzemnieku rokās ir zaudēta

Kaut arī Latvijas valdības un AS “Latvijas Valsts meži” (LVM) realizētā programma, piedāvājot atpirkt meža īpašumus no cilvēkiem, kuri vēlas tos pārdot, lai tie nenonāktu ārzemnieku rokās, ir atbalstāma, kopumā tā uzskatāma par zaudētu kauju, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” teica Igaunijas valsts meža apsaimniekotāja “Valsts meža centrs” (RMK) vadītājs Aigars Kallass. Viņš norāda, ka RMK savas apsaimniekošanā esošās teritorijas nepārdod, taču Igaunijas valdība pēdējos gados ir pārdevusi aptuveni 20 000 hektāru meža zemes. “Lai arī kā negribētos teikt, ka Igaunijas zemei jāpieder igauņiem, to ir neiespējami panākt. Un, ja tas nav iespējams, nav jēgas ar to cīnīties. Atbalstu LVM un Latvijas valdības centienus, taču tā ir zaudēta kauja. Turklāt Igaunijas valdība patlaban nav tik bagāta, lai šādas programmas attīstītu,” skaidro Kallass.

RMK vadītājs arī stāsta, ka pērn uzņēmums palielinājis apgrozījumu par aptuveni 20%, galvenokārt pateicoties ciršanas apjomu kāpināšanai. “Sabiedrības attieksme Igaunijā ir ļoti līdzīga Latvijai. Cilvēkus, protams, neiepriecina cirsmas, viņi rūpējas par mežu. Tāpat kā Latvijā LVM gadījumā, arī Igaunijā mežizstrādes apjomi ir ilgtspējīgi, nepārsniedzot ikgadējo pieaugumu. Turklāt pērno pieaugumu vairāk nodrošinājām ar izlases un jauktajām cirtēm. Tās tomēr sabiedrība uztver mierīgāk nekā kailcirtes,” piebilst Kallass.

Visi Igaunijas valsts meži esot FSC sertificēti kopš 2002.gada, PEFC – kopš 2010.gada. Turklāt, kā akcentē Kallass, to nevarot uzskatīt par mārketinga instrumentu. “RMK gadījumā tas nekad nav ticis tā izmantots, jo neviens klients nav bijis gatavs piemaksāt par sertificētu koksni. Šie sertifikāti drīzāk ļauj palikt esošajos tirgos un vieglāk atrast jaunus. Kā arī tie liek sakārtot savu saimniecību,” stāsta uzņēmuma vadītājs.

RMK pērn pārdevis 2,67 miljonus kubikmetru koksnes, kur 41% veidoja zāģbaļķi, 38% – papīrmalka, 10% – kurināmā malka, 11% – šķelda.

Jau ziņots, ka Zemkopības ministrija 21.februārī uzdeva LVM palielināt zemes iepirkšanu no meža īpašniekiem, atvēlot šim nolūkam kopumā vienu miljonu latu. No pasākuma ieviešanas brīža līdz maija sākumam „Latvijas valsts meži” nopirkuši piecus īpašumus (kopā 67,01 ha) par 65 581 latu. Patlaban kopumā ir saņemti un dažādās izskatīšanas stadijās atrodas 93 īpašumi ar kopējo platību 1191 hektārs, savukārt 227 īpašumi ir iesūtīti iegādes lietderības sākotnējai izvērtēšanai.

 

Avots:Nozare.lv

www.zm.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *