Eiropā pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem zāģmateriāliem joprojām zems

Aprīlī pieprasījums pēc Baltijā ražotiem ēvelētiem produktiem Eiropas tirgos bija gauss. Īpaši zems pieprasījums fiksēts Vācijā un Lielbritānijā, kas ir nozīmīgākie ēvelēto produktu pārdošanas tirgi Eiropā. Šajās valstīs līdz maijam arī nebija vērojamas nekādas pazīmes, kas liecinātu par pieprasījuma pieaugumu pēc importētiem produktiem, tādējādi vēl vairāk saasinot konkurenci ar Zviedrijas kokmateriālu tirgotājiem. Tāpat pieprasījums pēc importētās produkcijas samazinājies, kļūstot lētākai pašmāju tirgos saražotajai produkcijai. Ņemot vērā šos apstākļus, piegādātāji no Baltijas valstīm nelolo cerības, ka situācija kādā no šīm divām Eiropas valstīm šogad varētu uzlaboties. Vācijā pat tiek prognozēta tālāka ēvelēto produktu pārdošanas apjomu samazināšanās.

Lielbritānijā ražoto C16 stiprības klases ēvelēto konstrukciju zāģmateriālu cenas joprojām ir par aptuveni 20 sterliņu mārciņām (~17 latiem) zemākas nekā Baltijas valstīs ražotajai produkcijai. Salīdzinoši labāka tirgus situācija, pēc kokmateriālu tirgotāju teiktā, esot, piemēram, Francijā un lielākajā daļā Austrumeiropas valstu. Kopumā augšupejošā tendence turpinās eksportā uz Āziju (pamatā uz Ķīnu, Indiju un Dienvidkoreju). Pamatojoties uz neapstrādātu dēļu sadārdzināšanos, otrajā ceturksnī Baltijas valstu ražotāji ēvelēto produktu pārdošanas cenas paaugstinājuši par aptuveni 8 eiro/m3. Tādējādi, piemēram, Vācijā Baltijas valstīs ražotie ēvelētie zāģmateriāli šobrīd maksā vidēji 270 eiro/m3.

Skandināvijas un Eiropas uzņēmumos koksnes pārstrādes apjomu samazināšana galvenajos zāģmateriālu eksporta tirgos aprīlī vēl nebija jūtama, tāpēc  pārmērīga piedāvājuma un nepietiekama pieprasījuma dēļ  par samērā lielu konkurenci ziņojuši arī skujkoku zāģmateriālu ražotāji un tirgotāji. Prognozējot, ka aprīlī pieprasījums Eiropas valstīs palielināsies un zāģmateriālu pārdošanas cenas varēs paaugstināt līdz 15 eiro/m3 attiecībā pret vidējo cenu līmeni pirmajā ceturksnī, ražotāju aktivitāte martā bija augsta. Pieprasījumam nepieaugot tik strauji kā tika cerēts un pircējiem Eiropā veicot pasūtījumus tikai tūlītējam patēriņam, neslēdzot ilgtermiņa līgumus, gala rezultātā zāģmateriālu cenas aprīlī izdevies paaugstināt labākajā gadījumā tikai par 5 – 10 eiro/m3.

Nīderlandē pieprasījums pēc zāģmateriāliem aprīļa otrajā pusē bija vēl zemāks nekā Vācijā. Neapmierinoša situācija valda arī Lielbritānijas tirgū, kas ir svarīgākais zāģmateriālu noieta tirgus Latvijas kokrūpniekiem. Salīdzinoši labs priedes zāģmateriālu noiets ir Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos, tādējādi zināmā mērā kompensējot zemo pieprasījumu Eiropā. Vietējā tirgū Baltijas valstīs pieprasījums pēc zāģmateriāliem aprīlī bija apmierinošs. Trešajā ceturksnī tirgus prognozēts kopumā noturīgs, savukārt pēdējā ceturksnī pārdošanas iespējas šogad varētu samazināties vairāk nekā citkārt. Baltijas valstīs ražoti neēvelētie egles zāģmateriāli maija sākumā Vācijā maksāja ap 207 eiro/m3; vietējā tirgū – 190 – 194 eiro/m3. Ziņots, ka Krievijā ražoto zāģmateriālu cenas ir līdzīgā līmenī.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (03.05.2012)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *