Veiksmīgi aizvadītas pirmās kokapstrādes nozares dienas «Zemgales koka darbnīca»

Ar mērķi popularizēt kokapstrādes nozari, iepazīstināt iedzīvotājus ar to, ko Jelgavas pilsētā izgatavo no koka un atraktīvā veidā aicināt jauniešus iepazīt kokapstrādi, Jelgavas pilsētas svētku ietvaros 25. un 26.maijā šogad pirmo reizi norisinājās kokapstrādes nozares dienas «Zemgales koka darbnīca». Abas pasākuma norises dienas no pulksten 10 līdz 18 Driksas ielas gājēju posmā un Katoļu ielas posmā no Driksas ielas līdz Lielajai ielai ar saviem izstrādājumiem iepazīstināja amatnieki, par sevi stāstīja izglītības iestādes un iespējas demonstrēja Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts «MeKA». Savukārt tirdzniecības centra «Pilsētas pasāža» 2. stāvā bija apskatāmi mēbeļu ražotāju stendi.

Rietumzemgales profesionālās izglītības kompetences centra «Jelgavas Amatniecības vidusskolas» stendā uzrunātais profesionālās izglītības kokapstrādes skolotājs Jānis Stankevičs stāsta: «Prieks par bērniem un jauniešiem, kuri pēc skolas uzreiz ir atnākuši pie mums paskatīties, uzzināt un praktiski darboties. Kopīgi darbojoties pie kokapstrādes darbgaldiem arī varam visu izrunāt, un jaunieši var uzzināt sev interesējošos jautājumus.» Turpat norisinājās arī dažādas aktivitātes lieliem un maziem interesentiem – auto modeļu sacensības un radošās darbnīcas bērniem, kā arī plašā klāstā bija apskatāmi dažādi koka amatnieku izstrādājumi. Starp tiem – Jelgavas un novada iedzīvotājiem jau pazīstamie «Amatnieki» no Elejas. LLU Meža fakultātes Dr.sc.ing. Uldis Spulle, kurš aktīvi darbojās turpat esošajā Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta teltī, uzskata: «Jelgavas priekšrocība ir arī tā, ka te ir LLU, kas pilsētai piesaista jauniešus. Tāpēc mēs šodien vēlamies parādīt koksnes apstrādes modernākās tehnoloģijas. Piemēram, šodien atnākušie bērni un jaunieši ievada savu vārdu, bet modernais dators visu acu priekšā to glīti iefrēzē koksnē. Vēlamies ieinteresēt un uzrunāt jaunos cilvēkus, lai rosinātu izvēlēties studēt kokapstrādi un pēc augstskolas absolvēšanas viņi paliktu Jelgavā un šeit izveidotu paši savus uzņēmumus. Jauki ir arī pakomunicēt ar nozares kolēģiem no blakus stendiem un profesionālās izglītības un mājturības pedagogiem.» Aptaujājot darbnīcas apmeklētājus, apstiprinās pasākuma idejas autoru teiktais: jelgavnieki īsti nemaz nezina, ka Jelgavā ir tik spēcīgas kokapstrādes tradīcijas. Īpaša rosība svētku pirmajā dienā gājēju ielā bija pie Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta «MeKA» uzstādītā tenta, kur pacietīgākie varēja tikt pie inovatīvā masīvkoka šūnmateriāla «dendrolight» klucīša ar iefrēzētu vārdu uz tā. Divu dienu laikā apmeklētājiem kopumā dāvināti vairāki simti šādu klucīšu. «Šis ir jauns materiāls, ko ražo Ventspilī, bet mēs pētām tā īpašības un pielietojuma iespējas,» stāsta «MeKAS» laboratorijas inženieris Andris Dekšnis.

«Pilsētas pasāža» 2.stāvā bija apskatāmas uzņēmuma «Urbix» ražotās virtuves iekārtas un āra kafejnīcas aprīkojums. «Šī virtuves iekārta tika izgatavota pēc pasūtījuma kādai privātmājai ārpus Jelgavas, un pēc kokapstrādes dienām dosies pie sava īpašnieka,» stāsta Igors Lekomcevs, kurš šobrīd mācās Jelgavas Amatniecības vidusskolā un ir praktikants uzņēmumā «Urbix». Driksas ielā izstādīts āra kafejnīcas komplekss, kas tiek izgatavots kādai Vecrīgas kafejnīcai. «Domāju, ka kokapstrādes uzņēmumiem vairāk jāstrādā pie reklāmas un sevi jāpopularizē, piemēram, šādos pasākumos, lai cilvēki vairāk zinātu, ka šādi uzņēmumi ir un ko tajos izgatavo,» spriež jauneklis, kurš savu nākotni izvēlējies saistīt ar šo nozari.

«Ar šo apaļo gultu gribam parādīt, ka Jelgavā taisa labas lietas, arī kaut ko interesantāku un pat atbilstošu pasaules līmenim,» stāsta «Nakts mēbeļu» vadītājs Juris Griķis, piebilstot, ka galvenais uzsvars tiek likts uz to, ka gulta ir ne viens kaista, bet arī laba. Tādas gultas cena ir 1200 latu, un, kā norāda J.Griķis, uz desmit parastajām gultām tiek nopirkta arī viena apaļā. Pavisam uzņēmumā «Nakts mēbeles» tiek izgatavotas ap 20 dažādu veidu gultas. Sastaptie apmeklētāji atzīst, ka nemaz nav zinājuši, ka šādas lietas izgatavo Jelgavā. «Nekad nebiju redzējis tādu apaļu gultu – skaista -, bet man tāda dzīvokļa, lai varētu tādu iegādāties. Un to izgatavo Jelgavā?» pārsteigts ir Alberts. Savukārt Laine, kuras ģimene iecienījusi koka izstrādājumus, šobrīd ievāc informāciju par to, vai un kur ir iespējams restaurēt vecu koka galdu. Arī viņai bija pārsteigums, ka kvalitatīvās cēlkoka grīdas tiek izgatavotas Jelgavas apkaimē – uzņēmumā «Amberwood» Jaunsvirlaukas pagastā. Tāpat savu produkciju «Pilsētas pasāža» 2.stāvā prezentēja logu un durvju ražotājs «Flora» un SIA «Lumahs», kas piedāvāja mēbeļu furnitūru un aksesuārus. Greznas un unikālas mēbeles apmeklētājiem demonstrēja arī SIA „Svētes Ūdri» un galdnieks Raimonds Šteins.

Pasākums, ko organizējis Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts sadarbībā ar Jelgavas Amatniecības vidusskolu, uzņēmējiem un amatniekiem, rīkots, lai pilsētniekus un Jelgavas viesus iepazīstinātu ar pašmāju kokapstrādes uzņēmumu veikumu, kā arī vairotu interesi par šo ekonomikai svarīgo tautsaimniecības nozari, stāsta darbnīcas koordinators Uldis Sokolovs.

 

Avots:www.jelgavasvestnesis.lv

www.jelgavniekiem.lv

FOTO GALERIJA

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *