FM: Rūpniecības gada izaugsmes temps turpmākajos mēnešos turpinās samazināties

Jaunākie dati par Latvijā saražoto preču daudzumu apstiprina prognozes par Latvijas ekonomikas izaugsmes palēnināšanos gada otrā ceturkšņa sākumā. Šā gada aprīlī rūpniecības produkcijas apjoms mēneša laikā samazinājies par 1,2%, bet gada pieauguma temps aprīlī veidoja vien 3,8% (martā – 8,5%), kas liecina par recesijas iestāšanos Eiropas Savienībā – Latvijas lielākajā rūpniecības preču eksporta tirgū.

Detalizētāk analizējot rūpniecības izlaides apjoma pieaugumus dažādās rūpniecības apakšnozarēs, aprīlī lielāko rūpniecības izlaides samazinājuma daļu ir veidojušas elektroenerģijas un siltumapgādes, metālapstrādes un mašīnbūves nozares. Aprīlī mazāk nekā martā saražots arī abās lielākajās rūpniecības nozarēs – kokapstrādē un pārtikas ražošanā, kur abās ir reģistrēts vienlīdz liels samazinājums 0,9% apmērā. Runājot par kokapstrādi, nelielais kritums mēneša griezumā nemaina priekšstatu, ka 2012.gads būs kārtējais veiksmīgais periods šai eksportētās pievienotās vērtības ziņā vadošajai nozarei,  norāda “DNB bankas” ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. Zāģmateriālu ražošanā sekmes nav bijušas spīdošas, kaut tai šogad līdz šim ir klājies ievērojami labāk nekā bija paredzējusi nozares vadība. Turpretim augstākas pievienotās vērtības produktu ražošana, kas galvenokārt atspoguļota koka izstrādājumu kategorijā, aprīlī sasniedza jaunu rekordu, atzīmē Strautiņš.

Gada griezumā ražošanas izaugsmi tradicionāli veido kokapstrāde, kas, salīdzinot ar pagājušā gada aprīli, saglabā augstu gada pieauguma tempu (+9,8%), kā arī ieguves rūpniecība (+27,9%).

Par pieprasījuma samazinājumu liecina arī ražotāju aptauju dati. Ja 2011. gada nogalē pieprasījumu kā kavējošo faktoru minēja 37,7% uzņēmēju, tad 2012. gada otrā ceturkšņa sākumā pieprasījuma trūkumu kā kavējošo faktoru ir minējuši jau 41,2% no uzņēmējiem, kas ir augstākais rādītājs kopš 2010. gada pirmā ceturkšņa. Latvijas ražotāju noskaņojuma izmaiņas sakrīt ar kopējām ES (Eiropas Savienības) ražotāju noskaņojuma izmaiņu tendencēm, kas brīdina par iespējamu turpmāku pieprasījuma samazinājumu ES valstīs. ES rūpniecības konfidences rādītājs maijā ir strauji samazinājies, augot uzņēmēju bažām par pasūtījuma līmeni un sagaidāmo ražošanas apjomu. Svarīgi atzīmēt, ka arī Latvijas galvenajās eksporta partnervalstīs rūpniecības konfidenču kritums maijā ir bijis līdzīgs. Līdz ar to sagaidāms, ka eksporta pieprasījuma samazinājuma un bāzes efekta izzušanas ietekmē rūpniecības gada izaugsmes temps turpmākajos mēnešos turpinās samazināties.

Kopumā Latvijas apstrādes rūpniecībā ražošanas apjomi līdz šim auguši – četros mēnešos tie par 14,2% pārsniedza iepriekšējā gada janvāra – aprīļa līmeni. Lielākais devums apstrādes rūpniecības izaugsmē joprojām ir tradicionāli lielākajām nozarēm – metālapstrādei un kokapstrādei, kurās ražošanas apjomi šī gada četros mēnešos, salīdzinot ar 2011.gada janvāri-aprīli, ir palielinājušies attiecīgi par 30% un 9,6%.

 

Avots:www.fm.gov.lv

“Nozare.lv”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *