Uzsākts pārrobežu projekts par atjaunojamo energoresursu izmantošanu

Lai radītu labvēlīgus apstākļus atjaunojamo energoresursu ieguvei un izmatošanai, tādējādi veicinot ekonomisko izaugsmi un uzlabojot vides stāvokli Latvijas – Lietuvas pierobežā, Latvijas – Lietuvas starpvalstu sadarbības programmas 2007 – 2013 ietvaros Latvijas Lauksaimniecības universitāte sadarbībā ar Šauļu universitāti uzsākusi projekta “Atjaunojamo energoresursu izmantošana pārrobežas ekonomiskās situācijas un apkārtējās vides uzlabošanai (ENECO)” īstenošanu.

Latvijas – Lietuvas pierobežā ir intensīvā lauksaimniecībā neizmantotas platības, kuras pakāpeniski aizaug ar kārklu – baltalkšņu mistrojumu, kura ekonomiska izmantošana ir maziespējama. Tāpēc šajās platībās jāievieš koku sugas, kuras ir ātraudzīgas un atsaucīgas pret tāda mēslojuma izmantošanu, kas nav pieļaujams lauksaimniecības kultūru mēslošanai, piemēram, notekūdeņu dūņas, pelni, kā arī digestāts.

Ātraudzīgā koksne var tikt izmantota pierobežā esošo šķeldas katlu māju nodrošināšanai ar kurināmo. Zemju īpašnieki būs ieinteresēti gūt labumu no zemes, kura patlaban netiek intensīvi izmantota. Īstenojot šādu projektu divu valstu pierobežā, ne tikai tiek attīstīta inovatīvu lietišķo pētījumu īstenošana praksē abpus Latvijas – Lietuvas robežai un attīstīta uzņēmējdarbība alternatīvās enerģijas resursu audzēšanai, iegūšanai un izmantošanai, bet arī radīts lielāks garants šķeldas izmantotājiem to darbības nepārtrauktības nodrošināšanai, radot iespēju nepieciešamās izejvielas iepirkumam no kaimiņvalsts. Tādējādi no pārdomātas ilgtermiņa atajunojamo energoresursu ražošanas un izmantošanas pierobežā būs sagaidāms pozitīvs sociāli – ekonomiskais efekts.

Projektā tiks ierīkots un uzturēts demonstrācijas objekts – enerģētiskās koksnes plantācija, kur zemju īpašnieki, pašvaldību darbinieki un citi interesenti varēs iepazīties ar enerģētiskās koksnes plantāciju ierīkošanas, uzturēšanas un iegūtās produkcijas izmantošanas iespējām. Potenciālo enerģētiskās koksnes audzētāju vajadzībām tiks sagatavota un izdota rokasgrāmata par enerģētiskās koksnes audzēšanu un ieguvi.

Sīkāka informācija par projektu mājas lapā http://eneco.su.lt/

 

Avots:www.mf.llu.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *