Pieprasījums pēc vietējiem koksnes resursiem Baltkrievijas tirgū pieaug

Pirmo piecu mēnešu laikā Baltkrievijā šogad tika sagatavoti vairāk nekā 4,3 milj.m3 likvīdās koksnes, kas ir par 5% vairāk nekā gadu iepriekš. Vietējiem koksnes pārstrādes uzņēmumiem no izstrādātā apjoma pārdoti gandrīz 2,6 milj. m3 koksnes, tostarp lietkoksne – 1,13 milj.m3 apjomā (44% no realizētā apjoma) un malka – 1,44 milj.m3 apjomā. Salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu 2011.gadā, vietējiem pārstrādātājiem realizētās lietkoksnes apjoms palielinājies par 83,4 tūkst.m3 (par 8%), tostarp finierkluču – par 4,2 tūkst.m3. Realizētās malkas kvalitātes sortimentu apjoms palielinājies par 49,1 tūkst.m3 (par 4%). Tāpat Baltkrievijas tirgū šogad vairāk realizēta vietējās kokzāģētavās saražotā produkcija – kopumā 118,6 tūkst.m3 (+4%) zāģmateriālu.

Jau ziņots, ka mežsaimniecības un kokapstrādes procesu efektivizācija Baltkrievijā izvirzīta par prioritāro uzdevumu meža nozarē. Saskaņā ar Valsts mežsaimniecības attīstības programmu, līdz 2015.gadam ar mūsdienīgu, multifunkcionālu  mežizstrādes tehniku sagatavotās koksnes apjoma īpatsvars valstī tiks palielināts līdz 70%. Šā gada pirmo piecu mēnešu laikā vien Baltkrievijas Republikas Mežsaimniecības ministrijas pārvaldībā esošo mežsaimniecības struktūrvienību pamatkapitālā piesaistītas investīcijas 189,1 miljarda rubļu (~3,2 miljardu latu) apjomā, tostarp 61,9% investīciju novirzīti mežsaimniecību tehniskā parka modernizācijai – iepirkti 79 harvesteri, 141 forvarderis, 412 kokvedēji un 953 piekabes sīkkoksnes pārvadājumiem. Šobrīd ar harvesteriem Baltkrievijā tiek izstrādāti 17% koksnes, pārējais apjoms – izmantojot rokas motorzāģus. Tāpat valsts mežsaimniecības investētos līdzekļus aktīvi izmanto meža ceļu būvniecībā, kokapstrādes, bioenerģijas un medību saimniecības attīstībā, kā arī dzīvojamo platību būvniecībā nozarē strādājošajiem.

Šā gada jūlijā Baltkrievijā tiks uzsākts arī vērienīgais balinātās sulfātcelulozes rūpnīcas projekts, par ko 22.jūnijā ziņoja Baltkrievijas pirmais vicepremjers Vladimirs Semaško. Jaunā rūpnīca tiks būvēta Svetlogorskā esošā celulozes, papīra un kartona ražošanas kombināta teritorijā. Celulozes ražošanā tiks izmantoti vietējie koksnes resursi – priede, bērzs un alksnis. Projekta realizācijai kopumā būs nepieciešami 864 miljoni ASV dolāru (~475 miljoni latu). Plānotais projekta atmaksāšanās laiks – ne vairāk kā 8,5 gadi. Pateicoties šai rūpnīcai, Baltkrievijā ik gadu tiks saražoti 400 000 tonnu balinātās sulfātcelulozes, kur vietējā patēriņa segšanai tiks novirzīti ap 160 000 – 170 000 tonnu un eksportam – 230 000 – 240 000 tonnu gatavās produkcijas. Tādējādi tiks risināts gan šī veida celulozes importa jautājums, gan gūti papildus ienākumi no eksporta.

Ar mērķi mazināt atkarību no importa, palielināt koksnes pārstrādes apjomus vietējā tirgū un augstākas pievienotās vērtības produktu eksporta īpatsvaru, šogad ražošana uzsākta atklātās akciju sabiedrības “Ivatsevichdrev” (Brestas apgabals) jaunajā laminēto kokskaidu plātņu (LKSP) un parasto skaidu plātņu (KSP) ražošanas rūpnīcā, kuras jauda ir 250 000 kubikmetru plātņu gadā. Ar firmas “Siempelkamp” modernākajām iekārtām rūpnīcā tiks ražotas plātnes ar biezumu no 8 līdz 40 mm, platumu 1830 un 2070 mm, garumu 2440 un 2750 mm. Visi procesi jaunajā rūpnīcā ir automatizēti, ļaujot ievērojami samazināt ražošanas izmaksas, ekonomēt enerģētiskos un izejvielu resursus, kā arī divkāršot darba ražīgumu. Jau ziņots, ka “Ivatsevichdrev” realizētais projekts spēlēs nozīmīgu lomu gan Baltkrievijas mēbeļu rūpniecībā, gan reģiona ekonomikas attīstībā kopumā.

 

Avots:www.mlh.by

www.butb.by

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *