Malaizijas kokrūpnieki līdz 2020.gadam plāno palielināt eksportu par 152%

Malaizijā meža nozare ir viena no vēsturiski galvenajām rūpniecības nozarēm valstī – kopējā produktu eksporta struktūrā ienākumu īpatsvars no šīs nozares produktu eksporta sastāda ap 33%, tādējādi tā ir arī viens no svarīgākajiem Malaizijas ekonomikas stūrakmeņiem.

Pasaules tirgū Malaizija šobrīd ir viena no lielākajām tropu koksnes baļķu, saplākšņu, zāģmateriālu un mēbeļu eksportētājām. Ļoti svarīgs ir kokapstrādes sektors, kas nodrošina vietējo iedzīvotāju nodarbinātību. Līdzīgi kā citviet pasaulē, arī Malaizijā arvien lielāks uzsvars tiek likts uz inovācijām un jaunām tehnoloģijām augstākas pievienotās vērtības produktu ražošanai, lai līdz 2020.gadam koksnes un tās izstrādājumu eksporta kopējā vērtība sasniegtu 53 miljardus Malaizijas ringitu (~13,3 miljardus eiro). Šī mērķa sasniegšanai viens no veicamajiem uzdevumiem ir augstas pievienotās vērtības produktu īpatsvara palielināšana kopējā eksporta struktūrā no līdzšinējiem 42% līdz 60%. Koksnes dziļākas pārstrādes veicināšanai valstī pieņemts nacionālais kokrūpniecības attīstības plāns, kas paredz, piemēram, atbalstu zinātniskiem pētījumiem, jaunu produktu izstrādei, dalībai starptautiskās izstādēs un nozarē strādājošo kvalifikācijas paaugstināšanai.

2010.gadā no Malaizijas meža nozares produkcija tika eksportēta 20,52 miljardu ringitu (~5,14 miljardu eiro) vērtībā. Aizvadītajā gadā eksports samazinājās līdz 20,06 miljardiem ringitu. Tostarp apaļkoksnes eksporta īpatsvars kopējā Malaizijas meža nozares produkcijas eksporta struktūrā veidoja 45,6%, saplākšņu eksporta īpatsvars – 33,5% un zāģmateriālu eksporta īpatsvars – 10,7%. Pārējos 10,2% veido finieris, kokskaidu plātnes, līmētās brusas u.c. kokapstrādes produkti. Lielākais Malaizijas koksnes un tās izstrādājumu eksporta tirgus 2011.gadā bija Japāna (33%). Tai sekoja Indija (16%), Taivāna (11%), Āzija (10%), Tuvie Austrumi (9%), Dienvidkoreja (6%) un Ķīna (5%). Atlikušos 6% veidoja ASV un Eiropas tirgus.

2011.gadā kokmateriālu eksporta samazināšanās galvenie iemesli bija mazāks pieprasījums ASV un Eiropā, kas saistīts ar ieilgušo valstu parādu krīzi un ekonomikas atjaunošanās tempu palēnināšanos. To zināmā mērā kompensēja lielāks pieprasījums Japānā – ēku un infrastruktūras atjaunošanai cunami skartajās teritorijās. Tomēr šai virzienā eksporta tālāku pieaugumu bremzē konkurences saasināšanās ar tādām eksportētājvalstīm kā Jaunzēlande, Ziemeļamerika un Krievija. Tāpat tirgus kritumu Eiropā kompensē pieaugošais koksnes un zāģmateriālu patēriņš Ķīnā.

Prognozēts, ka šogad Malaizijas kokmateriālu eksporta vērtība pieaugs par 5%, ko apliecina pozitīvās tendences gada pirmajos divos mēnešos, kad kokmateriāli no Malaizijas tika izvesti 3,2 miljardu ringitu (~802 miljonu eiro) vērtībā – par 5,3% vairāk nekā gadu iepriekš. Procentuāli līdzīgā apjomā šogad tiek sagaidīts arī mēbeļu eksporta pieaugums – Malaizijas Mēbeļu Rūpniecības asociācija (MFEA) prognozē, ka šogad Malaizijas mēbeļu ražotāju eksporta ienākumi palielināsies no 7,67 miljardiem ringitu 2011.gadā līdz aptuveni 8 miljardiem ringitu (~2 miljardiem eiro) šogad un līdz 16 miljardiem – 2020.gadā. Tostarp ASV un Ķīna ir tās divas valstis, kur šogad gaidāms lielākais Malaizijas mēbeļu importa kāpums. Tāpat par nozīmīgu tirgu drīzumā varētu kļūt Indija, tiklīdz šajā valstī tiks samazināts Malaizijā ražoto mēbeļu ievedmuitas nodoklis. Lai saglabātu konkurētspēju tirgū, mēbeļu ražotāji pārdošanas cenas nepaaugstina, neskatoties uz koksnes izejmateriālu cenu pieaugumu. Tāpēc, lai kāpinātu eksporta ienākumus, augstākas pievienotās vērtības radīšana ir aktuāls uzdevums arī mēbeļu ražošanā. Lai paaugstinātu Malaizijas mēbeļu konkurētspēju pasaules tirgū un pārņemtu jau sasniegtās zināšanas šajā jomā, ražotāji meklē sadarbības iespējas ar Itālijas mēbeļu dizaineriem.

Pieci nozīmīgākie Malaizijas mēbeļu eksporta tirgi ir ASV, kur pērn, pēc provizoriskiem datiem, mēbeles piegādātas aptuveni 2,01 miljardu ringitu (~504 miljonu eiro) kopvērtībā (-12,7%), Japāna ar aptuveni 892,9 miljoniem ringitu (+25,8%), Singapūra (+7,7%), Austrālija (+5,5%) un Lielbritānija (-23,0%). Jāatzīmē, ka ienākumu īpatsvars no koka mēbeļu realizācijas kopējā Malaizijas mēbeļu eksporta struktūrā veido ap 80,8%.

 

Lasīt vairāk:www.theborneopost.com

www.biz.thestar.com

The Timber Sector in Malaysia “Market Watch 2011”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *