Tirgus attīstība Eiropas Zāģmateriālu ražotāju asociācijas dalībvalstīs

Ierobežotā nepieciešamo koksnes sortimentu pieejamība, to salīdzinoši augstās iepirkuma cenas un vispārējās ekonomiskās un finanšu krīzes radītā negatīvā ietekme uz situāciju zāģmateriālu tirgū ir būtiskākie faktori, kuru dēļ kopējais saražotais skujkoku zāģmateriālu apjoms Eiropas Zāģmateriālu ražotāju asociācijas (EOS) dalībvalstīs* šogad būs par aptuveni 2,4% mazāks nekā 2011.gadā.

Augstais izejvielu iepirkuma, ražošanas un loģistikas izmaksu cenu līmenis attiecībā pret vidējām zāģmateriālu pārdošanas cenām šobrīd ir galvenais iemesls, kādēļ vairumam ražotāju arvien grūtāk panākt pozitīvus peļņas rādītājus, norādījuši Eiropas Zāģmateriālu ražotāju asociācijas ģenerālās asamblejas dalībnieki sanāksmē, kas norisinājās 15.jūnijā Rīgā. Tāpat piebilsts, ka spiediens šai ziņā ir krietni augstāks nekā 2008.gadā, tādēļ, lai skujkoku zāģmateriālu tirgos panāktu līdzsvaru starp piedāvājumu un pieprasījumu, zāģmateriālu ražotāji (pamatā no Centrāleiropas) šogad plāno strādāt ar mazākiem ražošanas apjomiem.

Saskaņā ar asociācijas pēdējām prognozēm, šogad EOS dalībvalstīs tiks saražoti kopumā aptuveni 78,68 milj.m3 skujkoku zāģmateriālu (2011.g.: 80,65 milj.m3). Samazinājuma pamatā būs zāģmateriālu izlaides apjomu samazināšanās Vācijā par 5% līdz 20,6 milj. m3. Tāpat ražošanas apjomu samazinājums prognozēts Austrijā (-4%) un Latvijā (-17%). Skandināvijas valstīs – Zviedrijā, Somijā un Norvēģijā – saražotais apjoms saglabāsies praktiski nemainīgs (-0,8%), kopumā sastādot 28,53 milj. m3, savukārt Beļģijā un Rumānijā – palielināsies. Nedaudz mazākā apjomā – par 1% – šogad EOS dalībvalstīs prognozēts arī zāģmateriālu patēriņa samazinājums. Lai arī datus par prognozēto patēriņu 2013.gadā visas dalībvalstis nav iesniegušas, balstoties uz pieejamajiem datiem un izvērtējot kopējo tirgus situāciju, paredzams, ka 2013.gadā zāģmateriālu patēriņš EOS dalībvalstīs samazināsies vēl par 0,3% – līdz 66,79 milj. m3. Zemās būvniecības aktivitātes dēļ, piemēram, Itālijā skujkoku zāģmateriālu imports šogad samazināsies par 11%. Vācijā skujkoku zāģmateriālu patēriņš, sagaidāms, samazināsies no 18,72 milj.m3 pērn līdz 18,6 milj.m3 šogad, un 2013.gadā – vēl par 2,1%, sastādot aptuveni 18,2 milj.m3. Prognozēts, ka Francijā zāģmateriālu patēriņš šogad samazināsies par teju 3% līdz 10,1 milj.m3 un nākamgad – vēl par 1%. Neskatoties uz to, piegādātāji no Skandināvijas un Austrumeiropas gada pirmajā pusē šajos tirgos darīja visu iespējamo, lai realizētu pēc iespējas vairāk egles zāģmateriālu, tāpēc vietējiem ražotājiem bijis ļoti grūti panākt augstākas pārdošanas cenas. Pozitīvākas prognozes veiktas attiecībā uz Lielbritāniju – pēc regresīviem patēriņa un importa rādītājiem pēdējo piecu gadu laikā, šogad šajā tirgū skujkoku zāģmateriālu patēriņš, sagaidāms, palielināsies par 2% (līdz 7,97 milj. m3) un imports – par teju 3% (līdz 4,97 milj. m3).

Ārpus EOS dalībvalstu robežām šogad tiks pārdoti aptuveni 11,69 milj. m3 skujkoku zāģmateriālu, kas ir par 11% mazāk nekā 2011.gadā. Stabili piegādes apjomi šobrīd tiek veikti pircējiem uz Ziemeļāfriku un Tuvajiem Austrumiem. Tomēr arī šajos reģionos zāģmateriālu tirgū izveidojies pārāk liels piedāvājums, tāpēc pārdošanas cenas pirmajā pusgadā izdevies paaugstināt tikai pamazām.

Nākotnes perspektīvas EOS dalībvalstis vērtē pozitīvi – lielas cerības tiek liktas uz koka būvniecības un zema enerģijas patēriņa ēku būvniecības sektoriem, tā kā plašāka koksnes izmantošana būvniecībā ir viens no galvenajiem pīlāriem, lai tiktu sasniegti ES ilgtermiņa enerģētikas stratēģijas 2050.gadam nospraustie mērķi attiecībā uz CO2 samazinājumu. Lai veicinātu industrijas attīstību un informētu sabiedrību par plašajām koka izmantošanas iespējām un gūstamajiem ieguvumiem būvniecībā, Eiropas Zāģmateriālu ražotāju asociācija un Eiropas Kokmateriālu tirdzniecības federācija (ETTF) plāno īstenot vērienīgu reklāmas kampaņu, kuras detālāks plāns tiks ieskicēts līdz septembrim. Kampaņa tiks atklāta šā gada 19.oktobrī Starptautiskās Skujkoku konferences (ISC) ietvaros Stokholmā.

 

* Eiropas Zāģmateriālu ražotāju asociācija (The European Organisation of the Sawmill Industry – EOS) ir starptautiska bezpeļņas organizācija, kas tika dibināta 1958.gadā un pārstāv 12 Eiropas valstu (Austrijas, Beļģijas, Dānijas, Somijas, Francijas, Itālijas, Latvijas, Norvēģijas, Rumānijas, Zviedrijas un Šveices) zāģmateriālu ražotāju intereses, kurās tiek saražoti aptuveni 75% no kopējā zāģmateriālu izlaides apjoma Eiropā.

 

Avots: “Euwid Wood products and Panels” (27.06.2012)

Papildus informācija:www.latforin.info

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *