Vājā celulozes tirgus dēļ pazeminās šķeldu un papīrmalkas cenas

Pasaules celulozes tirgū valda neziņa, – kad gaidāma pirktspējas atjaunošanās Ķīnā, kādā virzienā attīstīsies ES ekonomika kopumā un vai zemās skujkoku tirgus celulozes tūlītējo darījumu jeb “spot” cenas neliks ražotājiem Eiropas un Ziemeļamerikas celulozes rūpnīcās veikt piespiedu dīkstāves, pārskata ziņojumā par tirgus situāciju lielākajos pasaules reģionos 2012.gada pirmajos trīs mēnešos informē  „Wood Resource Quarterly”.

Lai šādos apstākļos saglabātu konkurētspēju un varētu strādāt ar pilnu jaudu, celulozes ražotāji cenšas samazināt izmaksas. Tā kā 52 – 71% (atkarībā no pasaules reģiona) no celulozes ražošanas izmaksām veido koksnes šķiedru iegāde, cenu spiediens papīrmalkas un šķeldas segmentos pēdējo sešu mēnešu laikā turpinājās, kā rezultātā daudzi piegādātāji bija spiesti pircējiem piekāpties un gada pirmajā ceturksnī šķiedru pārdošanas cenas atkal pazemināt. Kopumā koksnes šķiedru cenu indeksi šajā laika periodā pazeminājās līdz zemākajai atzīmei pēdējo 12 mēnešu laikā. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni visvairāk pazeminājās lapu koku šķiedru cenu indekss (HFPI) – par 3,5% līdz 109,67 dolāriem par žāvētas produkcijas tonnu, tādējādi divu ceturkšņu laikā šī produkta cenu indekss pasaules tirgū pazeminājies kopumā jau par 7%. Mērenāk pazeminājās skujkoku šķiedru cenu indekss (SFPI) – līdz 104,88 dolāriem par žāvētās produkcijas tonnu, kas ir par 0,4% mazāk salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un par 4% salīdzinājumā ar cenu indeksu 2011.gada pirmajā ceturksnī. Sadalījumā pa reģioniem gan bija vērojamas atšķirīgas tendences – Eiropā, Kanādas rietumos un Japānā skujkoku šķiedru cenas pazeminājās, turpretī Okeānijā, Čīlē un ASV dienvidu daļā – paaugstinājās.

Skujkoku šķeldu cenas Britu Kolumbijā kopš 2011.gada pēdējā ceturkšņa pazeminājās par 25%, savukārt skujkoku papīrmalkas cenas, Eiropā vietējā valūtā tām pazeminoties par 1 – 6%, atgriezušās līmenī, kāds pēdējo reizi bija vērojams 2010.gadā. Ņemot vērā, ka otrajā ceturksnī būtiskas pārmaiņas skujkoku celulozes un papīra izstrādājumu tirgū neiezīmējās, paredzams, ka koksnes šķiedru cenas daudzviet pasaulē turpmāko mēnešu laikā turpinās pazemināties.

Jau ziņots, ka skujkoku zāģbaļķu cenas visos “Wood Resource Quarterly” apsekotajos pasaules reģionos 2012.gada pirmajā ceturksnī turpināja pazemināties. Rezultātā globālais skujkoku zāģbaļķu cenu indekss (GSPI) noslīdēja līdz atzīmei – 86,90 ASV dolāri par kubikmetru, kas ir par 2,7% mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī un par 8,6% mazāk nekā 2011.gada otrajā ceturksnī, kad zāģbaļķu cenu indekss sasniedza jaunu visu laiku rekordu – 92,27 ASV dolārus par kubikmetru.

 

Lasīt vairāk:www.pulp-paperworld.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *