Latvijas preču eksporta apjoms maijā sasniedzis augstāko apjomu šogad

Centrālās statistiskas pārvaldes dati par ārējo tirdzniecību maijā liecina, ka, neskatoties uz ekonomisko problēmu saasinājumu Eiropā un bažām par pieprasījuma apsīkumu eksporta tirgos, Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums maijā salīdzinājumā ar aprīli ir pieaudzis par 5,3% līdz 1,253 miljardiem latu, gada griezumā joprojām uzrādot 6,5% pieaugumu.

Faktiskajās cenās eksporta apjoms maijā sasniedzis lielāko apjomu šogad – 551,3 miljonus latu, kas, salīdzinot ar pērnā gada maiju, ir 5,7% pieaugums, norāda Finanšu ministrija (FM). Gada griezumā eksporta pieauguma temps kopš aprīļa gan nedaudz samazinājies, tomēr tas skaidrojams ar bāzes efektu jeb lielo eksporta apjomu pērn, skaidro DNB bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. Arī FM norāda – lai arī Latvijas nozīmīgākās eksporta preču grupas – koksnes un tās izstrādājumu – eksports ir samazinājies otro mēnesi pēc kārtas (-1,1% salīdzinājumā ar aprīli), radot bažas par pieprasījuma apsīkumu eksporta tirgos un resursu pieejamības problēmu saasināšanos, jāņem vērā, ka kopējie apjomi joprojām ir augsti un samazinājums gada griezumā par 3,2% skaidrojams ar pagājušā gada maija augsto bāzi.

Importa apjomu izmaiņas faktiskajās cenās maijā bijušas mērenākas salīdzinājumā ar aprīli, pieaugot vien par 2,6%, gada pieaugumam noslīdot līdz 7,2%. Mērenais importa pieaugums skaidrojams ar minerālproduktu importa samazinājumu, taču jāņem vērā, ka to galvenokārt noteica naftas cenu kritums, nevis fizisko apjomu samazinājums, tādēļ, atsākoties cenu pieaugumam, izmaiņas būs vērstas pretējā virzienā.

Lai arī pēdējo mēnešu eksporta apjomu svārstības izteikti pierāda dažādu faktoru ietekmi un eksporta pieaugums maijā neliecina par būtisku ārējā pieprasījuma apsīkumu, joprojām jāsaglabā piesardzība, jo situācija ārējā vidē saglabājas nestabila un turpmākā eksporta izaugsme jebkurā gadījumā būs atkarīga no norisēm ārējā vidē.

 

Avots:www.fm.gov.lv

www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *