Krītoties pieprasījumam Eiropā, plāno pārorientēt eksportu uz Ziemeļameriku

Viens no lielākajiem Kuldīgas novada uzņēmumiem pēc apgrozījuma 2011.gadā (ar 2,6 miljoniem latu) ir kokapstrādes uzņēmums SIA „Vēvers”, kas 95% no saražotās produkcijas eksportē. Līdz šim galvenais noieta tirgus bija Eiropa. „Šobrīd jūtams otrais krīzes vilnis, krīt pieprasījums un cenas par aptuveni 20%. Tajā pašā laikā elektrība tērējas, zāģbaļķu cenas nekrīt,” skaidro viens no uzņēmuma dibinātājiem Ģirts Vēvers. Tāpēc uzņēmums plāno pārorientēt eksportu uz Ziemeļameriku. Neliela sadarbība un kontakti esot jau vairākus gadus.

SIA „Vēvers” pamatprodukts (70% no apgrozījuma) ir logu brusas, ko uzņēmums saražo ap 700 – 800 kubikmetru mēnesī. Lielos apjomos tiek ražoti blakusprodukti – ap 250 tonnu mēnesī skaidu briketes, arī šķelda, teātra latas, līmētās plātnes u.c. Daļa šķeldas tiek izmantota apkurei pašu vajadzībām, daļa pārdota uzņēmumam „Kurzemes granulas”.

Piesaistot kredītu, uzņēmuma attīstībā 2011.gadā kopumā tika investēti ap 400 000 latu – uzbūvēts apkurināmais 1600 m2 liels cehs, sakārtota 1500 m2 plaša teritorija, iepirktas iekārtas un sākta jaunas žāvēšanas kameras izbūve. Šogad uzņēmums cer apgrozījumu saglabāt iepriekšējā gada līmenī.

Uzņēmējiem esot arī idejas, kā efektivizēt ražošanu, nepalielinot izejvielu patēriņu. „Ražotājam jāsaprot, ka nevar runāt par jaudu celšanu nozarē, jo Latvijā resursi sarūk, vairāk to nebūs vēl 30 gadu. Tāpēc jāiet uz „dziļāku” pārstrādi,” uzskata Ģ. Vēvers. Savukārt ievest kokmateriālus no Krievijas vai Baltkrievijas ir dārgi loģistikas izmaksu dēļ, turklāt kvalitāte pirkumam neesot garantēta.

 

Avots: “Dienas Bizness” (13.07.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *