Latvijā patentēts jauna veida kurināmais – kokskaidas sapropeļa ietvarā

Kokskaidas, kuras kopā vienā ķieģelītī satur sapropelis – šādu kurināmo briketi izgudrojis un šogad Latvijā patentējis uzņēmējs Boriss Krasiļņikovs. Ar sapropeli uzņēmējs eksperimentējis jau gadus piecpadsmit. Pirms krīzes – 2006. un 2007. gadā – viņš centies veidot kokskaidu un sapropeļa brikešu rūpnīcu, taču atdūries pret iespējām piesaistīt naudu. Pirms neilga laika esot piedāvāts izveidot ražotni Baltkrievijā, tomēr viņš atteicies, jo vairs nevēloties citā vietā vēlreiz sākt visu no nulles.

Viņaprāt, izgudrojums varētu būt noderīgs mazām pašvaldībām un mājsaimniecībām kā iespēja citur nederīgus koksnes resursus – zarus, krūmājus – likt lietā, lai ražotu siltumu. Lai kokskaidas vieglāk varētu transportēt, viņš iesaka tās sacementēt ar sapropeli, kas bagātīgi atrodams daudzos ezeros un purvos, tomēr pašlaik saimnieciski tiekot izmantots maz. B. Krasiļņikovs uzskata, ka izgudrojums var būt ekonomiski izdevīgs Latvijā, jo šādu brikešu ražošana neprasa papildu energoresursus, kā tas pašlaik ir lielražošanā, kur briketes tiek ražotas no kokskaidām, kas tiek presētas augstā spiedienā. Otrs pluss – var izmantot sliktākas kvalitātes energoresursus.

Kopumā Latvijā ir vairāk nekā divi miljardi kubikmetru sapropeļa. Tas satur daudz mitruma, žūstot saraujas un kļūst ciets kā akmens. Uz šīs īpašības pamata tad arī izgudrota jaunā tipa brikete. Pirmie kurināmo brikešu paraugi izgatavoti ar iekārtu, kas domāta bruģa ražošanai. Polijā un Latvijā veiktie siltumatdeves mērījumi rāda, ka ar šādu paņēmienu izgatavotai briketei siltumietilpība ir vairāk nekā 4000 kilokaloriju. Tiesa gan, šādas briketes nav piemērotas apkures sistēmām, kas jūtīgas pret pelnu daudzumu, tāpēc pamatā izmantojamas mājsaimniecībās, kur nav tik būtiski, vai briketē pelnu saturs ir 6% vai 12%.

Jaunā tipa kurināmās kokskaidu briketes sastāvā ietilpst kokskaidas ar mitrumu virs 60% un sapropelis ar mitrumu 85 – 95%. Sastāvdaļu attiecības ir 2:1 vai 3:1. Brikešu izgatavošanas paņēmiens ietver kokskaidu un sapropeļa maisījuma sajaukšanu līdz vienmērīgas konsistences masas iegūšanai. Gatavo maisījumu iepilda ķieģeļu izgatavošanas formās, izveidojot atsevišķas briketes. Briketes tiek novietotas žāvēšanas plauktos. Žāvēšana notiek silta gaisa plūsmā septiņas dienas vai istabas temperatūrā 30 dienas.

 

Avots: “Dienas Bizness” (13.07.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *