Pasaules lielākais tīkkoka ražotājs “Perhutani” ieguvis FSC sertifikātu

Indonēzijas valsts piederošais uzņēmums „Perhutani”, kas ir tīkkoka lielākais ražotājs pasaulē, Javas salā ir ieguvis FSC sertifikātu, bet nav vēl atrisinājis konfliktu ar vietējo iedzīvotāju kopienām par meža izmantošanu.

2011.gadā uzņēmums ir izmantojis 2,4 milj. ha Javas mežu, kas ir 7% no salas platības, lai nopelnītu 400 milj. dolāru. Lai gan „Perhutani” FSC iegūšanai ir piekritis brīvprātīgā procesā, kas veicina videi draudzīgu apsaimniekošanu. Kā liecina vēsture, kopš pagājuša gadsimta 60.gadiem tiek ignorētas vēsturiskas tiesības uz zemi 40-60 milj. cilvēkiem. Starp 1998. Un 2008. gadu „Perhutani” bruņotās patruļas ir apsūdzēti 32 cilvēku nogalināšanā un 69 ievainošanā cīņās pret nelikumīgo mežizstrādi. 2003.gadā ir uzsākusies „nomest ieročus” programma, kad „Perhutani” uzsāka nodrošināt vietējos ar koksnes un nekoksnes produktiem, bet reāli abas puses nolika ieročus tikai 2009.gadā.

Abu pušu izlīgtais miers ir trausls. Uzņēmumam iegūstot FSC sertifikātu, kas palīdzēs pārdot savu produkciju dārgāk, bet ciematu iedzīvotai pretī ir saņēmuši pārāk maz, uzskata Indonēzijas Zinātņu institūta pārstāvis. Kaut „Perhutani” izpilddirektors to apstrīd un uzsver kā no 2005. līdz 2010.gadam iezemieši ir saņēmuši 19 milj. dolāru, kā arī sertifikāta iegūšana apliecina uzņēmuma labo grību un miera uzturēšanas centienus.

 

Avots: žurnāls „Baltijas koks”(Maijs)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *