Meža īpašnieku veiksmīgas kooperācijas līderes – Somija, Zviedrija un Norvēģija

Labākus rezultātus meža īpašnieku kooperācijā sasniegušas trīs valstis – Somija, Zviedrija un Norvēģija. Katrai valstij ir sava filozofija par kooperatīvu izveidošanu, neskatoties uz to, ka jau apmērām pirms 100 gadiem šajās valstīs saka veidoties kooperatīvi.

Somijas „Metsaliito Ossuskunta” ir spēcīgākais kooperatīvs, kurā ir iesaistīti 131 tūkst. jeb 14% no visiem meža īpašniekiem. Katru gadu no biedriem tiek iepirkti 18 milj. m3 koksnes jeb 31% no valstī nozāģētā. Kooperatīvu biedru īpašumā atrodas 5,3 milj. ha meža jeb 45% no esošajiem privātajiem mežiem. Caur „Metsaliito Osuuskunta” meža īpašnieki desmit gadu laikā ir izveidojuši milzīgu koksnes pārstrādes industriju, kuru pilnībā vai daļēji kontrolē. Ja kooperatīvs koncentrējas uz koksnes tirdzniecību ar to nodarbojas „Finnforest”, celulozes ražošanu – „Metsa-Botnia”, papīra ražošanu – „Metsa-Tissue”. Un tādā veidā 2009.gadā pienākumu sadalīšanas procesā izveidoja 5 mljrd. eiro apgrozījumu.

Zviedrija kooperācija aizsākās 30.gadus atpakaļ un 20.gadu atpakaļ valstī darbojās 35 kooperatīvi, bet šīs skaits bija pārāk liels un ne visi bija veiksmīgi, līdz ar to tie apvienojas uz šo dienu palika tikai četri. Zviedrijas kooperatīvi ir sadalīšu valsti četrās daļās – ziemeļos „Norra Skogsagarna” ar 15 tūkst biedru, dienvidos „Skogsagarna Norrskg” ar 13 tūkst. biedru, „Mellanskog Skogsagarna” ar 31 tūkts. biedru un „Sodra Skogsagarna” ar 51 tūkst. biedru. Meža īpašniekiem pieder 6,4 milj. ha meža zemju. No biedriem katru gadu iepērk 25 milj. m3 koksnes jeb 27% no valstī nozāģētā. Katram kooperatīvam pieder sava kokzāģētava, bet celulozes rūpnīca tikai „Sodra Skogsagarna”. Zviedrijas kooperatīvi ir radījuši 4 500 darba vietas un to apgrozījums 2007.gadā sasniedza 2,5 mljrd. eiro.

Norvēģijā visa valsts teritorija ir sadalīta astoņās daļās, izņemot galējos ziemeļus. Kooperatīvi ir apvienojuši 43 tūkst. biedru jeb 33% no visiem meža īpašniekiem, kam pieder 3,5 milj. ha produktīvā meža jeb 58%. 2007.gadā no kooperatīviem tika iepirkti 8,6 milj. m3 koksnes – 75% no valstī nocirstā. Kooperatīvi gan atsevišķi, gan pa vairākiem ir investējušu pārstrādē ap 500 milj. eiro. Kooperatīviem ir daļēja kontrole par „Moelven Industrier” kokzāģētavām un 17% no mežrūpniecības uzņēmuma „Norske Skog”.

 

Avots: žurnāls „Baltijas koks”(Maijs)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *