Stagnācija Eiropā mazina Latvijas mēbeļu ražotāju ienākumus

Lai gan daļai mēbeļu ražotāju neto apgrozījums šogad ir nedaudz mazāks kā pērn, asociācijā Latvijas Mēbeles ietilpstošo uzņēmumu kopējais apgrozījums 2012.gada I pusgadā pieaudzis – par 4% līdz 23,4 miljoniem latu. „Kopumā asociācijas uzņēmumi šogad ir palikuši pērnā gada līmenī un par strauju izaugsmi var runāt vien atsevišķi mēbeļu ražotāji, kas arī ļauj uzrādīt kopējo pieaugumu,” secina asociācijas izpilddirektors Andris Plezers. Procentuāli vislielāko apgrozījuma pieaugumu šogad uzrāda SIA „Mefa” – par 49,8%, SIA „Arta telpa” – par 16,3%, SIA „Erke” – par 15,8%, AS „Elīza-K” – par 13,8% un SIA „Marks-M” – par 11,9%.

„Pirmo reizi pēdējo gadu laikā vērojama unikāla situācija, kad kritumu vai pieaugumu piedzīvo nevis konkrēta mēbeļu sortimenta, piemēram, plātņu, korpusa vai masīvkoka mēbeļu ražotāji, bet gan tas saistīts ar tieši ar noieta tirgus ģeogrāfiju,” stāsta A. Plezers. Šogad nelielus kritumus rāda tie uzņēmumi, kuri vairāk strādā ar mēbeļu pasūtītājiem Vācijā, Dānijā un Somijā, kamēr citās valstīs strādājošie par kritumu nesūdzas. Paši mēbeļu ražotāji šo situāciju skaidro ar to, ka Eiropas mēbeļu tirgos iestājusies stagnācija un pircēji, daudzo neskaidrību dēļ tieši politiskajā jomā, īsteno nogaidīšanas politiku. „Šogad tiek novērota jau agrāk prognozētā Rietumeiropas noieta tirgu ‘nosēšanās’, tādēļ arī ne vienam vien mēbeļu ražotājam ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un citviet Eiropā sarūk ienākumi,” stāsta SIA „Bolderaja serviss” valdes priekšsēdētājs Arvis Purs, piebilstot, ka pašreizējā situācija varot arī pasliktināties un gada nogalē varētu parādīties vēl sliktāki skaitļi.

No sešiem lielākajiem asociācijas uzņēmumiem, kuru neto apgrozījums šā gada pirmajā pusē ir vairāk nekā 1 miljons latu, tikai viens uzņēmums – AS „Elīza-K” – spējis kāpināt apgrozījumu – par teju 14% līdz 2,68 miljoniem latu. SIA „Daiļrade koks” pirmo pusgadu noslēdza ar 4,40 miljonus latu lielu apgrozījumu (-2%), SIA „Pinus GB” – ar 2,35 miljonus latu (-6%), SIA „Eibe-L” – ar 1,52 miljonus latu (-16%) un SIA „Valmieras mēbeles” – ar 1,23 miljonus latu (-12,6%) lielu apgrozījumu.

 

Avots: “Dienas Bizness” (07.08.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *