Spānijas zāģmateriālu tirgus atjaunošanās līdz 2014.gadam nav gaidāma

Turpinot samazināties pieprasījumam, jūlijā Spānijas skujkoku zāģmateriālu tirgū pazeminājās vairāku no Skandināvijas ievesto sortimentu cenas. Zemākās kvalitātes priedes un egles zāģmateriālu cenas piegādātāji bija spiesti pazemināt par 5 – 10 eiro/m3 (atsevišķos gadījumos pat vēl vairāk). Tajā pašā laikā vietējo kokmateriālu tirgotāju noliktavās dažkārt pircējiem zāģmateriāli piedāvāti par vēl zemākām cenām. Šogad jūlija vidū pieprasījuma kritums Spānijā pēc tirgotāju teiktā bija neierasti liels, tāpēc arī pārdošanas apjomi bija mazāki nekā iepriekšējos gados. Vājo pieprasījumu pēc zāģmateriāliem tirgotāji skaidro ar ilgstoši zemo aktivitāti dzīvojamo māju būvniecības sektorā, ko lielāka aktivitāte māju renovēšanā nespēj kompensēt. Un tuvākajā laikā situācijas uzlabošanās netiek gaidīta. Daži informācijas avoti prognozē, ka māju būvniecības aktivitāte un līdz ar to arī pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem varētu sākt pamazām atjaunoties tikai sākot ar 2014.gadu. Savukārt īstermiņa perspektīvā raugoties, vairums kokmateriālu tirgotāju Spānijas tirgū prognozē tālāku pārdošanas apjomu samazināšanos.

Ņemot vērā, ka Skandināvijas zāģmateriālu piegādātāji zemā pieprasījuma dēļ eksportu uz Spāniju ievērojami samazinājuši, piedāvājums šajā tirgū patlaban ir atbilstošs pieprasījumam. Sagaidāms, ka cenu spiediens saglabāsies tik ilgi, kamēr valstī neuzlabosies ekonomiskā situācija. Tikmēr piegādātāji dara visu iespējamo, lai stabilizētu pārdošanas cenas un saglabātu tās vismaz pašreizējā līmenī, jo tālāka cenu pazemināšanās Zviedrijas kokzāģētavām nozīmētu papildus spiedienu uz jau tā neapmierinošajiem finanšu rādītājiem. Tas savukārt nozīmē, ka Skandināvijas zāģmateriālu ražotājiem piegādes apjomi uz Spāniju būtu jāsamazina vēl vairāk.

Kopš jūnija Skandināvijā ražoto augstākās kvalitātes (u/s) priedes zāģmateriālu vidējās cenas Vidusjūras ostā saglabājušās praktiski nemainīgas un jūlija otrajā pusē bija 275 – 280 eiro/m3 (CIF), savukārt zemākās kvalitātes (5. un 6.šķiras) priedes zāģmateriālu cenas pazeminājās – līdz attiecīgi 235 – 240 eiro/m3 un 205 – 210 eiro/m3. Egles zāģmateriāli Vidusjūras ostā realizēti par 225 – 230 eiro/m3 (augstākās kvalitātes) un 190 – 195 eiro/m3 (6.šķiras zāģmateriāli).

Kā liecina Spānijas Kokmateriālu importētāju asociācijas (AEIM) dati, vājā pieprasījuma dēļ 2012.gada pirmajā ceturksnī Spānijā kopumā ievesti tikai 176,2 tūkst.m3 skujkoku zāģmateriālu, kas ir par 28% mazāk nekā gadu iepriekš un tikai ceturtdaļa no tā apjoma, kāds tika ievests 2006.gada pirmajos trīs mēnešos. Atzīmēts, ka šogad kritums ir straujāks nekā 2011.gada pirmajā ceturksnī, kad attiecībā pret 2010.gada attiecīgo periodu zāģmateriālu imports Spānijā samazinājās par 13%.

Visvairāk skujkoku zāģmateriālu pirmajā ceturksnī Spānijā ievests no Portugāles – 52,7 tūkst.m3 (-19%), no Francijas – 37,8 tūkst.m3 (-25%), Zviedrijas – 37,2 tūkst.m3 (-30%) un no Somijas – 14,5 tūkst.m3 (-22%). Līdzīgi kā no citām valstīm, Spānijā sarucis arī zāģmateriālu imports no Latvijas – par 8%, turpretī no Igaunijas šogad imports palielinājies par 70% (līdz kopumā 2,56 tūkst.m3). Tāpat Spānijas tirgū šogad straujos tempos turpināja samazinājies lapu koku zāģmateriālu imports: ozola koksnes – par 30% līdz 13,5 tūkst.m3 un bērza zāģmateriālu imports – par 28% līdz 6,89 tūkst.m3. Tropu koksnes zāģmateriālu imports pirmajā ceturksnī Spānijā samazinājās par 31% līdz 15,8 tūkst.m3, kur lielāko daļu veidoja ievedums no Āfrikas rietumu un centrālās daļas. Procentuāli līdzīgā apjomā (par 29%) samazinājusies arī tropu koksnes zāģmateriālu importa vērtība, kopumā sastādot 8,9 miljonus eiro.

Jau ziņots, ka no lapu un skuju koku koksnes, kas nav tropu izcelsmes, ražoto saplākšņu imports pirmajos trīs mēnešos Spānijā gada griezumā samazinājās par 19% (līdz 8 133 m3), bet no tropu koksnes ražoto saplākšņu imports – par 44% līdz 3 054 m3, kur 91% veidoja ievedums no Ķīnas un Brazīlijas.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (01.08.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *