Jūlijā pieprasījums pēc zāģmateriāliem Lielbritānijā nostabilizējās zemā līmenī

Gada otrajā ceturksnī pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem Lielbritānijā ievērojami samazinājās, kas daļēji skaidrojams ar aktivitātes samazināšanos būvniecības sektorā – attiecībā pret gada pirmo ceturksni – par 5,2%. Tirgus dalībnieki kā galveno iemeslu pieprasījuma kritumam minējuši nelabvēlīgos laika apstākļus. Pirms stabilizēšanās jūlijā, jūnija mēnesī pieprasījums samazinājās praktiski pēc visiem skujkoku zāģmateriālu sortimentiem. Tādējādi kopējais zāģmateriālu patēriņš pazeminājās līdz ļoti zemam līmenim. Turklāt pieprasījums pēc ēvelētajiem dēļiem samazinājās salīdzinoši krasāk. Arī taras dēļu pārdošanas iespējas jūlijā saglabājās vājas. Zems pieprasījums saglabājās arī tādēļ, ka iepircēju noliktavās izveidojušies ievērojami uzkrājumi ar Skandināvijas kokmateriāliem. Un jaunu iepirkumu atlikšana tikai apstiprina to, ka kokmateriālu importētāju noliktavas Lielbritānijā ir pārpildītas, kas savukārt nozīmē, ka konkurences mazināšanās par jauniem pasūtījumiem starp zāģmateriālu ražotājiem tuvākajā laikā nav gaidāma.

Zviedrijas ražotāju peļņas rādītājus Lielbritānijas tirgū nelabvēlīgi ietekmē arī svārstības starp nacionālās valūtas un sterliņu mārciņas kursu. Somijas ražotāji tajā pašā laikā ir ieguvēji no eiro kursa krituma attiecībā pret sterliņu mārciņu, tādējādi spējot piedāvāt zāģmateriālus par zemākām cenām nekā Zviedrijas konkurenti un palielinot savu tirgus daļu. Vietējās zāģētavas, nolūkā pielāgoties vājākam tirgus pieprasījumam,  koksnes pārstrādes apjomus kopš jūnija nedaudz samazināja. Vairāki uzņēmumi ražošanu jūlijā uz 2 – 3 nedēļām pārtrauca vispār. Cenu svārstības Lielbritānijas tirgū joprojām rada Īrijas kokmateriālu tirgotāji, piedāvājot par aptuveni 10 mārciņām (~8.76 LVL) lētākus zāģmateriālus nekā ir vidējā tirgus cena. No Īrijas uz Lielbritāniju ik gadu tiek piegādāti kopumā ap 300 000 kubikmetru skujkoku zāģmateriālu, kas ir aptuveni 6% no visa importa.

Lielās cenu starpības dēļ salīdzinot ar vietējo ražotāju piedāvājumu, salīdzinoši maz zāģmateriālu uz Lielbritāniju jūlijā piegādāts no Baltijas valstīm. Šī paša iemesla dēļ mazas piegādes veiktas arī no Centrāleiropas. Lai atgūtu pasūtījumus, Skandināvijas ražotāji jūlijā zāģmateriālu pārdošanas cenas pazemināja par aptuveni 5 – 7 mārciņām. Vietējie ražotāji tajā pašā laikā praktiski korekcijas neveica, tādējādi cenu atšķirība starp Skandināvijā un vietējā tirgū ražotiem zāģmateriāliem samazinājās līdz aptuveni 15 mārciņām par kubikmetru.

Vairāki tirgotāji prognozē, ka jūlijā vērojamās tendences Lielbritānijas tirgū saglabāsies arī visu augustu un septembri. Citi turpretī ir optimistiskāki un sagaida, ka līdz ar būvniecības aktivitātes atjaunošanos palielināsies arī pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem. Prognozējot cenu attīstību īstermiņā, gan Skandināvijas, gan vietējie ražotāji jūlijā pauduši bažas, ka augustā cenas varētu turpināt pazemināties. Jūlijā Skandināvijā ražotie augstākās kvalitātes (u/s) priedes zāģmateriāli Lielbritānijas tirgū pārdoti par aptuveni 220 – 225 mārciņām/m3 (~195 LVL/m3), savukārt zemākās šķiras (Fifths and Sixths) zāģmateriāli – par attiecīgi 187 – 182 mārciņām (~162 LVL/m3) un 155 – 160 mārciņām/m3 (~164 LVL/m3), FOM.

Zviedrijas ražotājiem Lielbritānija ir lielākais skujkoku zāģmateriālu noieta tirgus – šā gada pirmajos sešos mēnešos uz šo valsti no Zviedrijas eksportēti teju 20% zāģmateriālu (~1,25 milj.m3). Šis ir nozīmīgākais skujkoku zāģmateriālu noieta tirgus arī Latvijas ražotājiem, kur šā gada pirmajā pusē minētā produkcija piegādāta 37 miljonu latu kopvērtībā (276,1 tūkst.m3, kas ir 27% no visa eksportētā skujkoku zāģmateriālu apjoma).

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (08.08.2012)

http://www.zm.gov.lv/doc_upl/06%283%29.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *