Šī gada Zinātnieku nakts pasākuma tēma – “Stāsts par enerģiju”

Kopš pirmatnējais cilvēks iekūra ugunskuru, koksne sāka kalpot kā kurināmais. Kopš cilvēka iemācījās no baļķiem uzcelt būdu, koksne ļāva sākt taupīt siltumu kā termoizolātors. Šie divi koksnes un citas augu valsts biomasas izmantošanas virzieni ir aktuāli joprojām, tāpēc Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieki strādā pie jaunu tehnoloģiju un produktu izstrādnes, lai radītu mūsdienīgus energo nesējus (kokogles, granulas, bioetanols, superkonduktori …) un termoizolātorus (putupoliuretāni no atjaunojamām izejvielām).

Šomēnes, 28.septembrī, kad vienlaikus sešās pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī, Salaspilī, Valmierā un Cēsīs – notiks ikgadējais Zinātnieku nakts pasākums par tēmu „Stāsts par enerģiju”, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā interesentiem no plkst. 18.30 – 23.00 tiks piedāvāta iespēja apmeklēt institūta laboratorijas un tikties ar institūta jaunajiem un pieredzējušajiem zinātniekiem. Institūtā gaidāma iepazīšanās ne tikai ar iekārtām un metodēm ar kādām strādā ķīmiķi, izstrādātajiem materiāliem un produktiem, bet arī ieskats zinātnieku ikdienas darbā, laboratorijās un viņu redzējumā par koksnes izmantošanas iespējām šodien un nākotnē. Tāpat interesenti varēs pārbaudīt savas zināšanas par koksni un tās produktiem arī saistošā viktorīna.

Par zaļo enerģiju un enerģētisko koksni Zinātnieku naktī diskusijas un demonstrējumi notiks arī Jelgavā – Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes Kokapstrādes katedrā, kur pērn apmeklētāji iepazina koksnes ķīmiju un noteica vienpadsmit koku sugas pēc koksnes paraugu šķērsgriezuma.

Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts, kuru realizē Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) sadarbībā ar Latvijas augstskolām, zinātniskajiem institūtiem un muzejiem. Pasākums Latvijā noritēs jau septīto gadu pēc kārtas. Ar šo pasākumu Latvija iekļaujas to daudzo Eiropas valstu – Eiropas Zinātnieku nakts organizētāju skaitā, kuras septembra nogalē organizē dažādus pasākumus vairāk kā 200 Eiropas pilsētās, lai atraktīvā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus un ļautu ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos. Šogad Zinātnieku nakts aktivitātes Latvijā tematiski ir saistītas ar enerģētiku, dodot ieskatu enerģijas ieguves veidos un daudzveidīgajā pielietojamībā. 28.septembrī plašākai sabiedrībai apskatei būs atvērti zinātniskie institūti, augstskolu fakultātes, kur interesenti varēs piedalīties zinātniskos eksperimentos, iesaistīties diskusijās, uzdot jautājumus zinātniekiem un uz brīdi iejusties zinātnieka ikdienā.

Informācija par pasākuma “Zinātnieku Nakts 2012” norisi citās Latvijas pilsētās, augstskolās un institūtos: http://www.lza.lv/zinatniekunakts/.

 

Avots:www.kki.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *