Melburnā top augstākā līmēto koka konstrukciju dzīvojamā augstceltne

No līmētajām lielizmēra masīvkoka plātnēm Austrālijas pilsētā Melburnā topošās dzīvojamās augstceltnes Forté būvniecība tuvojas nobeigumam. 32 metrus augstā 10 stāvu dzīvojamā koka ēka, kuras būvniecībā izmantoti Austrijā ražotie koka paneļi, tiks pilnībā pabeigta jau šā gada oktobrī. Tā būs augstākā no koka konstrukcijām būvētā dzīvojamā ēka pasaulē. Šobrīd augstākā šāda veida celtne (Stadthaus) atrodas Londonā, un tai ir 9 stāvi.

Kamēr Eiropā līmētās masīvkoka plātnes, kas gatavotas no krusteniski līmētiem dēļiem (Cross Laminated Timber), būvniecībā tiek izmantotas jau aptuveni desmit gadus, Austrālijā topošā augstceltne būs sava veida paraugs, sniedzot iespēju novērtēt šī salīdzinoši jaunā koksnes produkta izmantošanas priekšrocības.

Ēka būvēta balstoties uz principu – kas ir draudzīgs apkārtējai videi, tas ir nekaitīgs arī cilvēkam, stāsta Austrālijas būvfirmas “Lend Lease” projektu vadītājs Murrejs Kolemans (Murray Coleman), skaidrojot, ka koksnes izmantošana šajā ziņā ir otimālākais variants – līmētās masīvkoka plātnes ir gan videi draudzīgs, gan izturības ziņā konkurējošs materiāls metāla konstrukciju materiāliem un dzelzsbetonam. Kā svarīgākā priekšrocība salīdzinājumā ar mūra un dzelzsbetona konstrukcijām tiek minēts būvniecības ātrums. Tāpat svarīgas priekšrocības ir salīdzinoši mazais pašsvars, ugunsizturība un labākas siltumīpašības.

 

Lasīt vairāk:www.bpn.com.au

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *