Ekonomisko apstākļu ietekmē samazinās koksnes produktu ražošanas apjomi Somijā

Sarežģīto ekonomisko apstākļu ietekmē dažu koksnes izstrādājumu ražošanas apjomi Somijā 2012.gada pirmajā pusē saglabājās nemainīgi, savukārt citu izstrādājumu ražošanas apjomi – samazinājās. Tādēļ konkurētspējas saglabāšana šobrīd Somijas kokrūpniecības nozarei ir aktuālākā prioritāte.

Pēc Somijas Kokrūpniecības federācijas ģenerāldirektora Timo Jātinena (Timo Jaatinen) teiktā, Somijas valdības sarunās par valsts budžetu jāpieņem lēmums par konkrētiem pasākumiem, lai aizsargātu Somijas meža nozares konkurētspēju. Piemēram, pilnā apmērā būtu kompensējamas izmaksas saistībā ar direktīvu normu attiecībā uz sēra saturu kuģu degvielā izpildi un jāievieš dīzeļdegvielas nodokļu atmaksas sistēma smagā autotransporta pārvadājumiem. Tāpat izmaksu slogu industrijai varētu mazināt valsts subsīdijas SEG emisijas kvotu tirdzniecības  sistēmas direktīvas ietvaros.

2012.gada pirmajos sešos mēnešos Somijā tika saražoti 5,2 miljoni tonnu papīra un kartona, kas ir par 10% mazāk nekā gadu iepriekš. Eiro zonas parādu krīzes dēļ grafiskā papīra patēriņš galvenajos noieta tirgos Eiropā saglabājās nemainīgi zems, negatīvi atsaucoties arī uz ražošanas apjomiem Somijā. Papīra eksports gada pirmajos piecos mēnešos samazinājās par 12% un kartona – par 8,5%. Savukārt šo produktu pārdošanas cenas, salīdzinot ar attiecīgo laika periodu 2011.gadā, saglabājās stabilas. Tāpat šogad Somijā mazāk saražots zāģmateriālu un saplākšņu – attiecīgi 5,0 miljoni kubikmetru (-3%) un 520 000 kubikmetru (-6%). Gada pirmo piecu mēnešu laikā zāģmateriālu eksports audzis par 5,5% līdz 2,75 miljoniem kubikmetru, kas ir 55% no saražotā apjoma. Tai pašā laikā cenas pazeminājās par 3%. Atzīmēts, ka pieprasījums pēc zāģētās produkcijas gada griezumā kļuvis vājāks gan pieticīgākas būvniecības aktivitātes dēļ Eiropā, gan pašmāju tirgū. Tajā pašā laikā celulozes eksports, ražošanas apjomiem saglabājoties līdzīgā apjomā kā pērn – 3,4 miljoni tonnu -, palielinājās par 19% līdz 1,3 miljoniem tonnu, kas ir 38% no visa saražotā apjoma.

Apaļkoku tirgū gada pirmajā pusē aktivitāte šogad Somijā bija lielāka nekā gadu iepriekš – no privātā mežu sektora Somijas Kokrūpniecības federācijā ietilpstošie uzņēmumi pārstrādei kopumā iepirka 14,8 miljonus kubikmetru koksnes (t.sk. 6,6 milj.m3 zāģbaļķu un 7,8 milj.m3 papīrmalkas), kas ir par aptuveni 53% vairāk nekā 2011.gada pirmajos sešos mēnešos. Kokrūpnieku izmaksu konkurētspēju negatīvi ietekmēja koksnes izmaksas, kas attiecībā pret gala produktu tirgus cenām minētajā laika periodā saglabājās relatīvi augstas. Augošu priedes un egles zāģbaļķu sortimentu vidējā cena gada pirmajā pusē Somijā šogad bija 55 – 56 eiro/m3, bērza zāģbaļķu cena sasniedza vidēji 42 eiro/m3, priedes un bērza papīrmalka – 16 eiro/m3 un egles papīrmalka – 18 eiro/m3.

 

Lasīt vairāk:www.forestindustries.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *