Baltijas valstu zāģmateriālu ražotāji kāpina eksportu ārpus Eiropas valstu robežām

Saglabājoties apmierinošam pieprasījumam pēc neēvelētajiem un ēvelētajiem zāģmateriāliem Ziemeļāfrikas un Austrumāzijas reģiona valstīs, pārdošanas apjomu kritums Eiropā augusta mēnesī kravu nosūtītājiem no Baltijas valstīm praktiski tika kompensēts.

Vasaras atvaļinājumu sezonas un kopējās ekonomiskās situācijas dēļ nozīmīgākajos pārdošanas tirgos Eiropā pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem zāģmateriāliem augustā bija ļoti zems, un pircēji, pamatojoties uz pietiekamiem produktu uzkrājumiem noliktavās, veica pasūtījumus tikai tūlītējam patēriņam. Tirgus dalībnieki ir piesardzīgi, runājot par pieprasījuma attīstību Eiropas valstīs. Un vismaz augustā nekādas pazīmes vēl neliecināja, ka pieprasījums pēc konstrukciju zāģmateriāliem un taras dēļiem varētu sākt jūtami pieaugt. Slikta scenārija gadījumā – ja pieprasījums rudenī Eiropā neatjaunosies līdzīgi kā gadu iepriekš, zāģmateriālu tirgotājiem gada pēdējais ceturksnis gaidāms sarežģīts.

Tā kā Britu ražotie zāģmateriāli maksā par aptuveni 20 mārciņām kubikmetrā lētāk nekā Baltijas valstīs ražotie produkti, pārdošanas apjomi uz Lielbritāniju pēdējo pāris mēnešu laikā samazinājušies. Vācijā un Beniluksa valstīs pārdošanas apjomi ir zemi, tomēr kopumā stabili – jūnija līmenī. Savukārt Eiropas dienvidu reģiona valstīs pieprasījuma pēc zāģmateriāliem augustā praktiski nebija vispār, ņemot vērā, ka jau iepriekšējos mēnešos šajā Eiropas daļā pieprasījums bija ļoti zems. Līdz ar tālākapstrādes produktu pārdošanas iespēju pasliktināšanos galvenajos eksporta tirgos, augustā pieprasījums pēc zāģmateriāliem samazinājās arī Baltijas valstīs. Ziemeļāfrikā un Tuvo Austrumu reģiona valstīs pieprasījums pēc neēvelētiem zāģmateriāliem Ramadāna laikā, kas šogad beidzās 19.augustā, bija apmierinošs. Sācis palielināties pieprasījums pēc neēvelētām lamelēm (unplaned lamina) Japānā, kur daži pircēji jau veic pasūtījumus piegādēm ceturtajā ceturksnī. Nozīmīgākajos Āzijas tirgos pieprasījums pēc ēvelētajiem kokmateriāliem kopš jūnija saglabājās nemainīgs. Kas attiecas uz cenām, pircējiem Centrāleiropā septembra sākumā zāģmateriāli no Baltijas valstīm piegādāti par tādām pašām cenām kā šā gada otrajā ceturksnī. Daļēji šāds vidējais pārdošanas cenu līmenis saglabāsies līdz pat septembra beigām. Savukārt jaunajos slēgtajos piegādes darījumos zāģmateriālu cenas atsevišķos gadījumos pazeminājušās par 2 – 3 eiro/m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (29.08.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *