Uzņēmēji: Bankām jāfinansē aktīvāk, vērtējot uzņēmuma konkurētspēju

2012. gada 21.septembrī Rīgā norisinājās 18.Baltijas finanšu forums – tradicionāla augsta līmeņa konference par finanšu un ekonomikas jautājumiem. Šogad forumā valsts un EK institūcijas, biznesa un uzņēmējdarbības, ārvalstu un vietējie, izglītības un finanšu institūciju eksperti meklēja atbildes uz jautājumu, vai Latvija ir gatava nacionālā attīstības plāna vadmotīva realizācijai dzīvē – ekonomikas izrāvienam?

Konferencē tika analizēt Latvijas iespējas piesaistīt investīcijas, uzlabot konkurētspēju, dažādot eksportu un atjaunot iekšējo patēriņu. Tāpat forumā tika caurskatītas Eiropas nākotnes attīstības perspektīvas, ietekme uz Latvijas attīstību, iespējas un draudi.

AS “Latvijas Finieris” valdes priekšsēdētājs Uldis Biķis stāstīja, ka ekonomiskās lejupslīdes laikā mainījās izpratne par risku vērtēšanu visā pasaulē, kas veicināja pārēju uz īstermiņa plānošanu, tomēr loģiska ir ilgtermiņa plānošana. “Ja šodien investējam jaunos projektos, tad atdeve tiek rēķināta septiņu līdz desmit gadu periodā. Tāpēc loģiska ir ražotāju vēlme šo faktoru integrēt attiecībās ar finanšu institūcijām, kurām būtu svarīgi vērtēt uzņēmuma konkurētspēju un pelnītspēju garākā periodā. Tas paātrinātu daudzu finanšu institūciju lēmumus,” teica Biķis un aicināja komercbankas būt aktīvākām līdzdarboties tieši produktivitātes programmu realizācijā. Joprojām būtisku ES fondu atbalsta daļu vajadzētu novirzīt ne tikai jaunu produktu ražotņu attīstībai, bet arī esošo rūpnīcu konkurētspējas celšanai, uzsvēris Biķis. Savu teikto viņš pamato ar nepieciešamajām izmaksām vienas konkurētspējīgas darbavietas izveidei no nulles, kas ‘vidējā’ kokrūpniecības uzņēmumā ir sākot no 50 000 latu, savukārt liela mēroga projektos – sākot no 200 000 latu. Piemēram bērza finiera rūpnīcā Igaunijā „Latvijas Finieris” vienas modernas darba vietas izveidošanā papildus ieguldīti ap 170 000 latu. Produktivitātes celšanai nepieciešams apgūt arī jaunas darba metodes un veikt ieguldījumus modernās iekārtās, kas ļautu sasniegt augstāku darba ražīgumu un attīstīt jaunus produktus.

AS “SEB banka” prezidents Ainārs Ozols piekrita, ka lielāki uzņēmumi ir konkurētspējīgāki un maksā lielākas algas, taču patlaban Latvijas ekonomiskajam izrāvienam pietrūkst Baltijas apmēriem atbilstošu lielu uzņēmumu.

 

Avots: “Latvijas Avīze” (21.09.2012)

www.bankasoc.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *