LMS: Par nakts redzamības tēmēkļu izmantošanu medībās

Pēdējā laikā mednieku aprindās un tajā sabiedrības daļā, kas interesējas vai ir saistīta ar medībām, ir sākusies diskusija saistībā ar iespējamiem grozījumiem Medību likumā, kas varētu atļaut atsevišķos gadījumos medībās izmantot nakts redzamības tēmēkļus. Viedokļu spektrs par šo līdzekļu izmantošanu ir visplašākais –  no pilnīga nolieguma līdz absolūtam atbalstam un nakts redzamības tēmēkļu pasludināšanai teju vai brīnumu nūjiņas statusā, kas tūdaļ un nesāpīgi atrisinās gandrīz visas medību saimniecības problēmas.

Doma par nakts redzamības tēmēkļu izmantošanu medībās pirmo reizi izskanēja Medību likuma grozījumu darba grupā, kad tika diskutēts par iespējām samazināt meža cūku nodarītos postījumus lauksaimniecībai. Ideja par to, ka šis rīks būtu izmantojams arī Latvijā, guva atsaucību no lielākās daļas darba grupas dalībniekiem. Diemžēl vēlāk atsevišķi darba grupas dalībnieki šo ideju mēģināja izvērst krietni plašāk, mēģinot likuma grozījumos iestrādāt normu, kas paredzētu, ka nakts redzamības tēmēkļus drīkst izmantot visu to sugu medīšanai, kurām to neaizliedz Latvijai saistošie starptautiskie normatīvi, proti, arī lapsām, jenotsuņiem, Amerikas ūdelēm un pat ondatrām. Arguments bija tāds, ka jāatļauj viss, ko neaizliedz Eiropa. Pret šādu attieksmi iebilda daļa no darba grupas, t. sk. Latvijas Mednieku savienība (LMS).

Kādi ir iespējamie ieguvumi, paplašinot nakts redzamības tēmēkļu izmantošanu? Nedaudz palielinās iespējas diennakts tumšajā laikā nomedīt lapsas un jenotsuņus. Savukārt tiem, kuri vēlas nelikumīgi medīt, izmantojot nakts redzamības tēmēkļus, paveras krietni plašākas iespējas to darīt. Loģiski rodas jautājums, vai normālam medniekam tas viss ir vajadzīgs? Vai iespējamie ieguvumi atsver riskus? Latvijas Mednieku savienība uzskata, ka nē. Lapsu un jenotsuņu apjoms, kas šādā veidā tiks nomedīts, vienalga būs niecīgs un nekādā veida neietekmēs šo sugu populāciju stāvokli. Argumenti par Amerikas ūdeļu un ondatru medīšanu vispār neiztur kritiku. Nakts redzamības tēmēkļi ir pietiekami dārgi, lai kāds tos liktu uz gludstobra ieroča tikai tādēļ, lai medītu šīs sugas. Savukārt nomedīt ūdeli vai ondatru ar vītņustobra ieroci, kurš būtu piemērots meža cūku medībām, ir vairāk kā apgrūtinoši.

 

Avots:www.lms.org.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *