Celulozes rūpniecībai paplašinoties, Ķīnā strauji pieaug koksnes šķeldu imports

Līdz šim eikalipta koksnes šķeldas no Latīņamerikas tika eksportētas galvenokārt uz Japānu. 2011.gada trešajā ceturksnī pirmās šķeldu kravas no Brazīlijas un Čīles piegādātas arī uz Ķīnu, kopumā 100 000 tonnu. Pēdējo reizi no šīm divām valstīm eikalipta koksnes šķeldas uz Ķīnu tika eksportētas 2006.gadā. 2012.gada pirmo septiņu mēnešu laikā uz šo valsti eksportēto šķeldu apjoms sasniedzis jau 76 000 tonnu (galvenokārt no Čīles). Taču ņemot vērā, ka Japānas celulozes ražotāji par šķeldu piegādi maksā ievērojami vairāk nekā ražotāji Ķīnā, lielākā daļa eikalipta koksnes šķeldas no Latīņamerikas visticamāk arī turpmāk tiks eksportētas uz Japānu. Pēdējo piecu gadu laikā pieprasījums pēc Latīņamerikas eikalipta koksnes šķeldām parādījies arī citos līdz šim neapgūtos tirgos – Marokā un Turcijā.

2007.gadā Ķīnā koksnes šķeldas tika ievestas tikai no trim valstīm: Vjetnamas, Indonēzijas un Austrālijas. No šīm trim valstīm kopumā piegādāti 1,1 miljons tonnu šķeldu gadā. Līdz ar celulozes rūpniecības paplašināšanos un jaunu lielapjoma rūpnīcu izveidi, neadekvāti zemā piedāvājuma dēļ vietējā šķeldu tirgū, Ķīna uzsākusi koksnes masas importu arī no citām valstīm. Rezultātā pēdējo 12 mēnešu laikā šķeldu piegādātājvalstu skaits palielinājies no trim līdz astoņām. Savukārt cieto lapu koku šķeldu imports (gaissausā stāvoklī) pēdējo četru gadu laikā audzis seškārtīgi, sasniedzot 6,2 miljonus tonnu. Sagaidāms, ka tuvāko pāris gadu laikā Ķīnā tiks uzcelta vēl virkne jaunu celulozes rūpnīcu, tāpēc prognozēts, ka 2016.gadā šķeldu imports Ķīnā varētu dubultoties un sasniegt jau ap 12,7 miljonus tonnu. Tajā pašā laikā Japānā cieto lapu koku šķeldu imports samazināsies līdz 8,6 miljoniem tonnu (no 9,9 miljoniem tonnu 2011.gadā). Augsto izmaksu dēļ 2012.gada otrajā ceturksnī Latīņamerikas šķeldu īpatsvars Ķīnas lapu koku šķeldu importā bija tikai 3%. Šī iemesla dēļ arī turpmāko pāris gadu laikā Ķīnā nav gaidāms būtisks šķeldu importa pieaugums no Čīles. 2012.gada pirmo sešu mēnešu laikā Čīle bija lielākais šķeldu piegādātājs Japānas celulozes rūpnīcām. Šīs valsts tirgus daļa Japānā pēdējo piecu gadu laikā pieaugusi no 17% līdz 27%. Ņemot vērā, ka Čīles šķeldu cenas ir zemākas nekā Austrālijas šķeldām, prognozēts, ka turpmāko gadu laikā Čīles šķeldu piegādātāji turpinās savu tirgus daļu Japānā palielināt.

Pēdējo desmit gadu laikā fenomenāli audzis eikalipta un akācijas koksnes šķeldu eksports no Vjetnamas. Ja 2001.gadā no šīs valsts tika eksportēts tikai 400 000 tonnu koksnes šķeldu, 2011.gadā tie bija jau 5,4 miljoni tonnu. Vjetnamā ātraudzīgo lapu koku plantāciju ierīkošana un šķeldu ražošanas apjomu straujo kāpumu veicinājusi celulozes rūpniecības attīstība Ķīnā. 2011.gadā šajā valstī tika ievests rekordliels šķeldu apjoms, galvenokārt no cieto lapu koku plantācijām Vjetnamā, Taizemē un Indonēzijā (kopumā 88%). Ņemot vērā augsto pieprasījumu Ķīnas tirgū, no Vjetnamas importēto šķeldu izmaksas pēdējo divu gadu laikā pieaugušas par 40%.

Ķīnā celulozes rūpnīcās praktiski tiek patērēta tikai lapu koku šķelda. Taču kopš aizvadītā gada sācis pieaugt arī skuju koku šķeldu patēriņš, kas piegādātas no Austrālijas, Krievijas, ASV un Jaunzēlandes.

Līdz ar augošo pieprasījumu, nepārtraukti kāpusi arī vidējā šķeldu importa cena, 2011.gada trešajā ceturksnī sasniedzot 180 dolārus par tonnu, kas ir par 22% vairāk nekā gadu iepriekš, ziņo „Wood Resource Quarterly“.

 

Avots:www.pulpapernews.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *