Ogļu izmantošanu Somijas enerģētikā ierosināts pārtraukt līdz 2025.gadam

Somija varētu kļūtu par pirmo valsti Eiropā, kur tiks pārtraukta ogļu izmantošana enerģijas ražošanā. Somijas ekonomikas ministrs Jiri Hekemiess (Jyri Haekaemies) parlamentāro debašu laikā 27.septembrī izteica ierosinājumu, ka valstij pakāpeniski būtu jāsamazina ogļu patēriņš, lai ap 2025.gadu varētu no šī energoresursa izmantošanas atteikties vispār.

Pēdējo 15 gadu laikā Somijā ik gadu importēti aptuveni 5 miljoni tonnu ogļu. Naudas izteiksmē šī energoresursa imports svārstās no 70 līdz 300 miljoniem eiro. Lai aizstātu ogles, kas Somijā tiek ievestas galvenokārt no Krievijas un Polijas, valdība investēs atjaunojamās enerģijas sektora attīstībā. Tādējādi tiks radītas ne tikai jaunas darbavietas, bet arī samazināta siltumnīcefekta gāzu emisija – pēc zinātnieku aprēķiniem ogļu dedzināšana ir galvenais smoga, skābā lietus izraisītājs un globālo sasilšanu veicinošais faktors. Viena tipiska ogļu spēkstacija ik gadu emitē aptuveni 3 700 000 tonnu oglekļa dioksīda.

Ogļu patēriņš Somijā ievērojami samazinājies jau šogad – 2012. gada pirmajā pusē akmeņogļu patēriņš valstī gada griezumā samazinājies par 39%. Saskaņā ar Somijas statistikas datiem, 2011.gadā kopējais energopatēriņš Somijā bija 1 388 698 teradžouli (TJ). Galvenie energoresursu veidi valstī ir naftas produkti, kuru īpatsvars energopatēriņa bilancē 2011.gadā veidoja 24%, kurināmā koksne (22%), atomenerģija (18%) un ogles (11%).

2010.gadā no atjaunojamiem energoresursiem saražotās enerģijas īpatsvars kopējā enerģijas galapatēriņa bilancē Somijā bija 32.2%, liecina ES statistikas biroja “Eurostat” dati. Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/28/EK par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu, līdz 2020.gadam atjaunojamās enerģijas īpatsvaru Somijā plānots palielināt līdz 38%.

 

Avots:www.theepochtimes.com

http://www.stat.fi/til/ene_en.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *