Organizētā noziedzība atbildīga par teju 90% tropu mežu izciršanu

Tā kā patlaban jau iznīcināti aptuveni 80% mūsu planētas mežu, atlikušo dabisko mežu glābšana kļuvusi par vienu no galvenajām vides aizsardzības problēmām. Līdz pat 90% gadījumu nelegālajā tropu mežu izciršanā šobrīd vainojama organizētā noziedzība, norādīts Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Vides programmas pētījumā.

Organizētā noziedzība ir vainojamā lielākajā daļā mežu izciršanas gadījumu Amazones baseinā, Centrālajā Āfrikā un Āzijas Dienvidaustrumos. Ņemot vērā, ka nelikumīgo meža izcirtēju karteļi ar katru gadu kļūst arvien labāk organizēti, nelegālās mežizstrādes apjomi palielinās. Ņemot vērā, ka nelegālās koksnes bizness ir ļoti ienesīgs, pētījuma autori uzskata, ka noziedzīgie grupējumi turpinās savu darbu.

“Nelegālās koksnes milzīgie apjomi satriec,” medijam New Scientist norāda pētījuma autors Kristians Nellemans (Christian Nelleman). Jo sevišķi nelegālā mežizstrāde ir izteikta Indonēzijā, Brazīlijā un Kongo. Piemēram, 2008.gadā no Indonēzijas oficiāli tika eksportēts par 18,6 miljoniem kubikmetru vairāk koksnes nekā 2000.gadā. Formāli šis papildus apjoms, protams, nācis no likumīgi ierīkotām mežu plantācijām, tomēr lielākā daļa papildus eksportētās koksnes reāli izrādījusies iegūta, nelikumīgi izcērtot dabiskos mežus. Situācijas nopietnības uzskatāmībai kā piemērs minēts arī Brazīlijas štats Para, kur 2008.gadā, izmantojot nelikumīgas mežizstrādes atļaujas, kopumā tika nocirsti aptuveni 1,7 miljoni kubikmetru koksnes. Gadu vēlāk Brazīlijas izmeklētāji atklāja noziedzīgu shēmu, kurā nelegāli izcirstās koksnes nosūtīšanā kā “eko-sertificētu” produktu uz ASV, Eiropu un Āziju bija iesaistīti 3000 uzņēmumi.

Ziņojumā atzīmēts, ka līdz ar organizētās noziedzības paplašināšanos šajā biznesā, tāpat pieaugusi arī vardarbība pret iezemiešiem. Provizoriskie dati liecina, ka nelikumīgi iegūtās koksnes tirdzniecības apjoms veido 15 – 30% no kopējā kokmateriālu tirgus, kas naudas izteiksmē ir 30 – 100 miljardi ASV dolāru ik gadu, norādīts ANO Vides programmas pētījumā.

 

Avots:www.huffingtonpost.com

Ziņojums: Green Carbon, Black Market

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *