Lielbritānijā plānots izveidot Eiropā lielāko ar granulām darbināmo elektrostaciju

Vairāk nekā divus gadsimtus pēc tam, kad, pateicoties ogļrūpniecībai, Lielbritānija kļuva par pirmo industriālo valsti pasaulē, tā pakāpeniski atkal atgriežas pie koksnes izmantošanas – investējot 880 miljonus eiro (700 miljonus sterliņu mārciņas), lielāko ogļu staciju un CO2 emitētāju Lielbritānijā plānots pārvērst par lielāko ‘zaļās’ enerģijas ražotāju Rietumeiropā.

Lielbritānijas energokompānija „Drax Group Plc.”,  kurai piederošā energostacija Ziemeļjorkšīrā ir arī viena no lielākajām ar oglēm darbināmām spēkstacijām Eiropā, plāno palielināt koksnes biomasas patēriņa īpatsvaru elektroenerģijas ražošanā vēl vairāk, Ziemeļjorkšīrā esošajā ogļu spēkstacijā līdz 2017.gadam īstenojot 100% pāreju uz biokurināmo.

No atjaunojamiem energoresursiem „Drax” šobrīd saražo 12.5% enerģijas. Pirmajā spēkstacijas energoblokā pāreja no ogļu izmantošanas uz koksnes granulām plānota jau nākamā gada otrajā ceturksnī, un otrajā – 2014.gadā. Projekta īstenošanas rezultātā „Drax” ražotā elektroenerģija, izmantojot industriālās koksnes granulas, veidos līdz 4% no visa Lielbritānijā patērējamā elektroenerģijas apjoma. Saskaņā ar Bloomberg Businessweek informāciju, kopējais pieprasījums pēc koksnes granulām šajā Ziemeļjorkšīras spēkstacijā 2017.gadā varētu sasniegt aptuveni 7,5 miljonus tonnu. Salīdzinājumam: pēc Vācijas Koka granulu ražotāju asociācijas (DEPV) prognozēm, šogad Vācijā pavisam tiks saražoti 2 miljoni tonnu granulu.

Patlaban lielākais koksnes granulu patērētājs Lielbritānijā ir enerģētikas kompānijas “RWE npower” Tilburijas elektrostacija ar jaudu 750 MW. Pārmērīgā gaisa piesārņojuma dēļ šo spēkstaciju līdz 2015.gadam bija plānots slēgt, tāpēc īstenota pāreja no oglēm uz biomasu. 100% pāreju uz koksnes granulām plānots īstenot līdz 2013.gadam. Darbojoties ar pilnu jaudu, Tilburijas elektrostacijā ik gadu tiks patērēti aptuveni 2,5 miljoni tonnu koksnes granulu. Lielākā daļa (vairāk nekā 90%) kurināmā tiks piegādāta no Ziemeļamerikas, kur darbojas vairākas “RWE Innogy” granulu ražotnes.

 

Avots:www.bloomberg.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *