“Rīgas meži” informē par šogad paveikto un plānoto, ienākumu palielināšanai

Jau pagājis vairāk nekā pusgads, kopš SIA “Rīgas meži”, administratīvo izmaksu samazināšanas nolūkā, pārņēma aģentūras “Rīgas parki un dārzi” funkcijas. Tagad uzņēmums kopj ne tikai Rīgas teritorijā esošos mežus, bet nodarbojas arī ar Rīgas pilsētas parku, skvēru, sabiedrisko apstādījumu un tiem piegulošo teritoriju kopšanu un uzturēšanu. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš pagājušo pusgadu vērtē atzinīgi, tomēr esot risināma vēl virkne jautājumu.

Lielāko daļu uzņēmuma ienākumu veido koksnes realizācija, taču līdz šim tas noticis ļoti primitīvā veidā. “Mēs organizējām izsoles un pārdevām mežu uz celma, tas ir pats neizdevīgākais veids, kā realizēt koksni,” stāsta A. Tauriņš. Lai no koksnes, kas aug pašu mežos, iegūtu lielāku atdevi, “Rīgas meži” šī gada beigās plāno pabeigt jaunās kokapstrādes rūpnīcas būvi. A. Tauriņš skaidro, ka uzņēmumam nepieciešami papildu līdzekļi, lai pilnvērtīgi pildītu Rīgas domes uzdotās funkcijas. Arī Rīgas dārzu un parku apsaimniekošanai daļa nepieciešamo līdzekļu gulstas uz paša uzņēmuma pleciem. Līdzekļu nopelnīšanas veids ir dziļāka koksnes pārstrāde. Kokapstrādes rūpnīcas jauda būs apmēram 50 000 kubikmetru apaļkoka gadā. “Pamatā pārstrādāsim sīkkoksni no izlases cirtēm. Gala produktā gribam redzēt sausu, ēvelētu dēli. To var nosaukt arī par mēbeļu sagatavi. Šobrīd produkcijai jau ir iezīmējies pircējs,” teic A. Tauriņš.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks ļoti stingri atbalsta jaunās rūpnīcas ideju un iestājas par to. Savukārt Rīgas domes deputāts Juris Viņķelis uzskata, ka kokapstrādes bizness jau tā ir ļoti pārsātināts. “Šajā biznesā ir ļoti liela konkurence, šaubos, ka pašvaldības kapitālsabiedrība varētu veiksmīgi tajā darboties. Viņi tomēr ir saistīti ar likumu par valsts un pašvaldību iepirkumiem, viņi nevarēs pārdot tik brīvi kā vēlētos,” teic J. Viņķelis. Deputāts uzskata, ka līst konkurences biznesā nav pašvaldības uzdevums. “Neesmu redzējis arī nekādus aprēķinus par rūpnīcu, tas tiek nolemts diezgan šaurā lokā,” piebilst J. Viņķelis.

Vizītes ietvaros A. Ameriks 4.oktobrī apmeklēja arī SIA “Rīgas meži” Norupes mežsaimniecību Ogrē, lai novērtētu tajā veiktos kokaudzētavas rekonstrukcijas darbus. Jau ziņots, ka kokaudzētavā “Norupe” šogad uzbūvēta jauna un rekonstruētas trīs jau esošās koku stādu audzēšanai paredzētas siltumnīcas, kas aprīkotas ar modernām temperatūras, mitruma un papildmēslošanas kontroles sistēmām. Rekonstrukcijas rezultātā gada laikā kokaudzētavā „Norupe” plāno izaudzēt 3.2 miljonus jaunu kociņu, kur aptuveni puse tiks izmantota savu meža platību apmežošanai, savukārt pārējais – pārdots. Rīgas vicemērs apmeklēja arī pirms septiņiem gadiem izveidoto elites priežu sēklu plantāciju. Tajā tiek izmantotas labākās Latvijas priežu sēklas, kuras izpelnījušās plašu starptautisku atzinību. No šīm sēklām izaudzētie priežu stādi ir par 15-25 % ātraudzīgāki nekā to senči. Šis ir pirmais gads, kad jaunajām elites priedītēm ir izauguši čiekuri, bet pirmā nozīmīgā sēklu raža sagaidāma 2015.gadā. Kilograms šādu sēklu maksā ap 600 latiem.

 

Avots:“Latvijas Avīze” (09.10.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *