Nepietiekamā pieprasījuma dēļ Lielbritānijā sarukušas zāģmateriālu cenas

Septembra pirmajā pusē Lielbritānijas tirgū pieprasījumam saglabājoties joprojām vājam, Skandināvijā ražoto skujkoku zāģmateriālu cenas pazeminājās par 2 – 5 USD/m3.

Līdz septembrim pieprasījums šajā tirgū saglabājās stabili zemā līmenī. Kā viens no zemu pārdošanas apjomu iemesliem tika minēti laika apstākļi – kopš pavasara daļa būvniecības projektu tika iesaldēti neierasto lietavu dēļ. Augustā kokmateriālu iepircēji prognozēja, ka septembrī šie projekti tiks realizēti, paralēli veicinot arī zāģmateriālu pieprasījuma kāpumu, taču līdz septembra vidum nekādas pazīmes par šādas varbūtības materializēšanās iespēju neliecināja. Tāpēc šā brīža vājais zāģmateriālu noiets saistīts galvenokārt ar zemo aktivitāti būvniecības nozarē. Nedaudz labāka situācija ir koka taras izejmateriālu pārdošanas sektorā. Sadalījumā pa reģioniem, krietni apmierinošāks pieprasījums nekā citviet pēc šī sortimenta kokmateriāliem ir Anglijas dienvidaustrumos.

Industriālie pircēji un tirgotāji septembra vidū bija ieturēti attiecībā uz jaunu darījumu slēgšanu, tā kā rīcībā esošie uzkrājumi noliktavās joprojām bija pietiekami, lai segtu salīdzinoši zemo tirgus pieprasījumu. Turklāt ostu termināļos minētajā laika periodā joprojām bija pieejami lieli zāģmateriālu apjomi, tāpēc līgumi par piegādi šā gada pēdējā ceturksnī septembrī praktiski vēl netika slēgti.

Tirgus dalībnieki ir piesardzīgi savās prognozēs, kā bizness varētu attīstīties turpmāk. Katrā ziņā gada otrajā pusē pārdošanas iespējas kopumā visticamāk būs mazāk labvēlīgas nekā 2012. gada pirmajos sešos mēnešos.

Septembrī priedes zāģmateriālu piedāvājums no Skandināvijas, pēc importētāju teiktā, lielākoties bija līdzsvarā ar tā brīža pieprasījumu. Tas skaidrojams ar to, ka, pasliktinoties priedes zāģmateriālu noietam Lielbritānijā, Skandināvijas kravu nosūtītāji samazināja piegādes uz šo valsti un palielināja eksportu uz Tuvajiem Austrumiem. Kā īpaši aktīvi tirgi atzīmēta Ēģipte, Alžīrija un Maroka. Labas pārdošanas iespējas atzīmētas arī Tālajos Austrumos. Turpretī pārlieku lielais egles zāģmateriālu piedāvājums turpina radīt spiedienu uz cenām, tā kā šiem sortimentiem alternatīvu noieta tirgu nav un pieprasījums visos nozīmīgākajos Eiropas tirgos joprojām ir zems.

Pateicoties Zviedrijas kronas vērtības pieaugumam attiecībā pret sterliņu mārciņu un vienlaicīgu eiro vērtības pazemināšanos Lielbritānijā, Zviedrijas ražotāji zaudēja savu tirgus daļu, īpaši konkurējošiem uzņēmumiem no Baltijas valstīm, kas pārdošanas cenas sterliņu mārciņās spēja nedaudz pazemināt.

Zviedrijas zāģmateriālu ražotāji iebilst pret tālāku pārdošanas cenu pazeminājumu, argumentējot savu nostāju ar joprojām salīdzinoši augstajām apaļkoku cenām. Tā vietā Zviedrijas ražotāji plāno turpināt samazināt piegādes uz Lielbritāniju. Vietējiem ražotājiem konkurenci sagādā arī zāģmateriālu piegādātāji no Īrijas, kas savu produkciju piedāvā iegādāties par aptuveni 10 mārciņām/m3 lētāk par tirgus cenu.

5.šķiras priedes zāģmateriālu pārdošanas cenas Lielbritānijas tirgū septembrī svārstījās robežās 185 – 190 mārciņas/m3, FOM (160 – 164 LVL/m3), bet 6.šķiras zāģmateriālu cenas – no 150 līdz 155 mārciņām/m3 (130 – 134 LVL/m3). Skandināvijā ražoto konstrukciju kokmateriālu cenas Lielbritānijā svārstījās no 185 – 190 mārciņām/m3 (160 – 164 LVL/m3), savukārt vietējā tirgū ražotu analogu produktu pārdošanas cenas – par aptuveni 15% mazāk.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (19.09.2012)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *