FM: eksports augustā sasniedz vēsturiski augstāko vērtību

Neskatoties uz ekonomiskās situācijas stagnāciju Eiropā un nepārtrauktajām bažām par pieprasījuma apsīkumu Latvijas tirdzniecības partnervalstīs, eksporta apjoms augustā gada griezumā palielinājās par 14,9%, faktiskajās cenās sasniedzot 620,6 miljonus latu, kas ir vēsturiski augstākā vērtība.

Kārtējo mēnesi pēc kārtas ievērojamu devumu pieaugumā nodrošinājusi pārtikas un lauksaimniecības nozare, kuras apjoms faktiskajās cenās mēneša laikā pieaudzis par 32,5%. Neskatoties uz bažām par kokrūpniecības produkcijas pieprasījuma kritumu un resursu pieejamības problēmām, nozares eksporta kopējā vērtība augustā saglabājās tuvu vēsturiskajam maksimumam, gada griezumā uzrādot stabilu 6,2% pieaugumu. Jāatzīmē, ka koksne un tās izstrādājumi ir otra lielākā Latvijas eksporta preču grupa tūlīt pēc lauksaimniecības un pārtikas precēm, kas augustā no Latvijas eksportētas 117,9 miljonu latu vērtībā (19,0% no kopējā preču eksporta) – augustā kokrūpniecības produkcija no Latvijas eksportēta 92,0 miljonu latu vērtībā, kas sastāda 14,8% no kopējā preču eksporta un ir par 7,5% vairāk nekā iepriekšējā – jūlija mēnesī.

Krietni lielākā apjomā – par 24,2% – gada griezumā palielinājies kokrūpniecības produkcijas imports. Augustā koksne un tās izstrādājumi Latvijā ievesti 11,6 miljonu latu vērtībā. Tā kā imports ir krietni mazāks par eksportu, kokapstrādē vērojama viena no pozitīvākajām ārējās tirdzniecības bilancēm – eksporta un importa starpība augustā sasniedza 80,4 miljonus latu.

Augusta eksporta sniegums kopumā liecina, ka, lai arī pēdējos mēnešos nepārtraukti tiek gaidīta eirozonas valstu parādu krīzes negatīvā ietekme, veiksmīga eksporta tirgu struktūra un konkurētspējas pieaugums iepriekšējos gados var nodrošināt ārējās tirdzniecības izaugsmi arī visnotaļ sarežģītos ārējās ekonomiskās situācijas apstākļos. Tomēr, vērtējot eksporta perspektīvas, joprojām ir jāsaglabā piesardzība. Jārēķinās ar to, ka  situācija ārējā vidē joprojām saglabājas nestabila. Šā gada 9. oktobrī atjaunotās Starptautiskā Valūtas fonda World Economic Outlook prognozes brīdina par lejupvērstiem riskiem ekonomikas izaugsmei, paredzot gan pasaules ekonomikas izaugsmes tempu samazināšanos, gan straujāku ekonomikas lejupslīdi eirozonā nekā prognozēts iepriekš. Prognozes paredz, ka pasaules ekonomika šogad augs par 3,3%, kas ir zemākā prognozētā izaugsme kopš 2009. gada recesijas un par 0,2 procentpunktiem mazāk nekā tika prognozēts jūlijā. Savukārt eirozonas ekonomika šogad samazināsies par 0,4%, turklāt ir samazināta arī prognoze 2013. gadam. Arī septembrī publicētie Eiropas Komisijas apkopotie uzņēmēju un patērētāju noskaņojuma rādītāji apliecina kopējā noskaņojuma pasliktināšanos gan eirozonā, gan Eiropas Savienībā. Tajā pašā laikā Latvijas galvenajām tirdzniecības partnervalstīm, izņemot Poliju, joprojām tie saglabājas salīdzinoši stabili, kas arī izskaidro Latvijas uzņēmēju noturīgo optimismu, kas arī septembrī turpināja uzlaboties.

 

Avots:www.fm.gov.lv

www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *