Klasteru projektos Baltijā aktīvi pārstāvēta arī koka māju un mēbeļu ražošana

Baltijā īstenotās klasteru atbalsta programmas projektos starp visaktīvāk pārstāvētajām jomām ir arī mēbeļu un koka māju ražošana. Šajās jomās darbojas klasteri visās trīs Baltijas valstīs. Klasteriem kopējais pieejamais finansējums gan katrā valstī ir atšķirīgs – Latvijā programmas finansējums ir 3,4 miljoni latu, Igaunijā – 9,5 miljoni eiro (6,68 milj. latu), savukārt Lietuvā – 54,2 miljoni eiro (38,09 milj. latu) no šajā plānošanas periodā pieejamajiem ES struktūrfondu līdzekļiem.

Igaunijā klasteru atbalsta programmu 2008.gada augustā sāka „Enterprise Estonia” – institūcija, kas veicina uzņēmējdarbību un reģionālo attīstību Igaunijā. Programmas mērķis ir paaugstināt uzņēmēju starptautisko konkurētspēju, uzsākot kopīgus attīstības projektus. Programma izveidota, ņemot vērā reģiona īpatnības, mazo un vidējo uzņēmumu īpatsvaru, izaicinājumus ekonomikā, kā arī grūtības konkurēt globālajā tirgū. Programmā atbalstīti kopumā 19 klasteru projekti, tostarp trīs klasteri izveidoti koka, mežsaimniecības un mēbeļu sektorā. Programmā tiek atbalstītas tādas aktivitātes kā kopīgs mārketings, tirgus izpēte un jaunu partneru meklējumi. Ievērojamu daļu no kopējā finansējuma saņēmis loģistikas klasteris. Spēcīgs atbalsts paredzēts EKO klasterim – 490 tūkst. eiro, lai risinātu jautājumus, kas saistīti ar energoefektīvu būvniecību un informēšanas pasākumiem par ekoloģisku dzīvesveidu.

Latvijas klasteru programmas mērķis ir veicināt nozares savstarpēji nesaistītu komersantu, pētniecības, izglītības un citu institūciju sadarbību, tādējādi atbalstot komersantu konkurētspējas celšanu, atpazīstamību ārvalstu tirgos, eksporta palielināšanu un jaunu produktu izstrādi. Klasteru izveides priekšnoteikums bija vismaz 20 uzņēmumu un vienas pētniecības institūcijas līdzdalība, tomēr realitātē dažādu interese bijusi krietni augstāka – Latvijā klasteru darbībā iesaistījušies aptuveni 350 partneru, tostarp vairāk nekā 290 uzņēmumu. Līgumus ar 11 klasteru vadītājiem Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) parakstīja š.g. septembra sākumā. Programmu pozitīvi vērtē arī Latvijas Koka būvniecības klastera izpilddirektors Gatis Zamurs. Klastera projekta „Latvijas koka būvniecības eksporta un konkurētspējas attīstībai” izmaksas lēstas 362,3 tūkst. latu apmērā. Klasterī paredzētas divu veidu aktivitātes: vietējā tirgū (ciešāka integrācija, biedru kompetences kāpināšana, sadarbība ar zinātniskajām institūcijām u.c.) un ārējā tirgū (eksporta palielināšana, konkurētspējas uzlabošana, pārrobežu sadarbība u.c.). Paredzētas arī tirdzniecības misijas uz tādiem mērķa tirgiem kā Skandināvija, Lielbritānija un Francija.

Lietuvā klasteru veidošanā iezīmējas lielākās atšķirības Baltijas valstu vidū. Šeit klasteru veidošana dažādās nozarēs ir pirmējā attīstības stadijā. Tomēr ir daži klasteri, kas darbojas veiksmīgi, piemēram, Mūsdienīgu mājokļu attīstīšanas klasteris. Kā citi sektori, kam Lietuvā varētu būt augsts potenciāls klasteru veidošanai, minēta arī kokapstrāde un mēbeļu ražošana. Tāpat klasterus iespējams veidot biotehnoloģiju jomā un „eko” dimensijā. Lietuvas Ekonomikas ministrijā skaidrots, ka pašlaik klasteru veidošanai valstī pievērsta liela uzmanība un tiek radīta labvēlīga vide inovatīviem klasteriem. Tāpat tiek attīstītas starptautiskās attiecības un veicināta integrācija starptautiskos klasteros.

 

Avots: “Dienas Bizness” (17.10.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *