Aktualitātes Itālijas kokapstrādes iekārtu ražošanas nozarē

Saskaņā ar Itālijas Kokapstrādes iekārtu un instrumentu ražotāju asociācijas „Acimall” provizoriskiem datiem, aizvadītais gads nozarē iezīmējās ar pozitīviem rādītājiem – ražošanas apjomi sasniedza teju 1,7 miljardus eiro, kas ir par 10,2% vairāk nekā 2010.gadā, un eksports palielinājās par 19,8% līdz 1,28 miljardiem eiro, kas ir 75% no visa saražotā apjoma. Asociācijas analītiķi pieļauj, ka aizvadītajā gadā no Itālijas eksportēto iekārtu īpatsvars kopējā pasaules kokapstrādes iekārtu tirgū sasniedza 18%, apliecinot, ka Itālijā ražotie produkti šīs industrijas tirgū joprojām atrodas līderpozīcijās.

Šogad kokapstrādes iekārtu ražošanas nozarē Itālijā raksturīgs mērenums attiecībā pret 2011.gadu. Tā kā vietējā tirgū situācija ir vairāk neskaidra nekā eksporta tirgos un galdniecības un namdaru sektorā nesokas tik labi, lai varētu veikt ieguldījumus jaunu iekārtu un instrumentu iegādē, ražošanu noturēt nemainīgos apjomos ļauj galvenokārt veiktie pasūtījumi no tādiem nozīmīgiem ārvalstu tirgiem kā Krievija, Brazīlija un Ķīna.

2011.gadā „Acimall” asociācijā ietilpstošo uzņēmumu ražoto kokapstrādes iekārtu eksports uz Latīņameriku pieauga par 30%. Šāds kāpums sasniegts, galvenokārt pateicoties par 43,2% lielākam eksportam uz Brazīliju, kas ir nozīmīgākais noieta tirgus šajā reģionā. Uz šo valsti no Itālijas pērn kokapstrādes iekārtas piegādātas kopumā 50,6 miljonu eiro vērtībā jeb 4% no visa eksportētā apjoma. Tai seko Argentīna un Čīle ar attiecīgi 17 un 14 miljoniem eiro. Uz Tālo Austrumu valstīm no Itālijas tika piegādāts par 7% vairāk iekārtu nekā 2010.gadā – kopumā 199 miljonu eiro vērtībā, kas ir 16% no visa eksporta. Tostarp liels kāpums bija vērojams eksportā uz Ķīnu – par 22% līdz 49 miljoniem eiro, uz Taivānu un Saūda Arābiju. 60 miljonu eiro kopvērtībā Itālijā ražotās kokapstrādes iekārtas 2011.gadā eksportētas uz Krieviju, kas ir par 27,5% vairāk nekā 2010.gadā. Neskatoties uz 2009. gada ekonomisko krīzi, kas nesusi virkni smagu pārbaudījumu visām Eiropas Savienības valstīm, eksporta rādītāji nepārprotami liecina, ka Eiropas Savienības valstis, ar tirgus īpatsvaru 47%,  joprojām ir nozīmīgākais Itālijā ražoto kokapstrādes iekārtu realizācijas tirgus. Pozitīvākās tendences aizvadītajā gadā bija vērojamas Francijā, kur eksporta vērtība gada griezumā palielinājās par 12%. Taču galvenais eksporta tirgus Eiropā joprojām ir Vācija, kur 2011.gadā iekārtas piegādātas 95 miljonu eiro kopvērtībā. Ziemeļamerikas tirgus daļa Itālijas kokapstrādes iekārtu un instrumentu eksportā samazinājās līdz 7% – uz Kanādu, ASV un Meksiku iekārtas 2011.gadā eksportētas 80 miljonu eiro kopvērtībā. Savukārt vietējā tirgū – Itālijā – iekārtu un instrumentu realizācijas apjoms samazinājās par 11,4% līdz 421 miljonam eiro.

Vērtējot nākotnes attīstības perspektīvas, asociācijas prognozes nav iepriecinošas, jo pēc 2011.gadā uzrādītajiem pozitīviem rezultātiem, šogad šajā sektorā pasaules tirgos iestājusies zināma stagnācija. To apliecina iekārtu tirdzniecības rezultāti šā gada pirmajā pusē. Saskaņā ar „Acimall” datiem, 2012.gada pirmajā ceturksnī kopējais pasūtījumu portfelis Itālijas ražotājiem samazinājās par 4,6%. Šeit jāatzīmēt, ka straujo kritumu vietējā tirgū (par 24,8%) zināmā mērā kompensēja par 4,25% lielāks veikto pasūtījumu apjoms no ārvalstīm. Savukārt otrajā ceturksnī uzņēmumu kopējais pasūtījumu portfelis, raugoties gada griezumā, samazinājās jau par 9,9%. Tostarp no ārvalstīm, kur pērn eksportēti 75% Itālijā saražoto kokapstrādes iekārtu, veikto pasūtījumu apjoms samazinājās par 12,3%, savukārt vietējā tirgū – par 4,3%, apdraudot to uzņēmumu pastāvēšanu, kas pamatā orientējas uz vietējiem klientiem. Tikai 15% aptaujāto asociācijas uzņēmumu prognozē, ka 2012.gada otrajā pusē ārvalstu veikto pasūtījumu apjoms palielināsies. 56% aptaujāto nekādas jūtamas izmaiņas neprognozē, tajā pašā laikā 29% prognozē, ka kopējais pasūtījumu portfelis turpinās samazināties. Vietējā tirgū nemainīgu pasūtījumu apjomu prognozē 63% aptaujāto. 37% pieļauj, ka situācija gada otrajā pusē turpinās pasliktināties. Tajā pašā laikā neviens necer, ka vietējā tirgū veikto pasūtījumu apjoms šogad varētu pieaugt.

 

Avots: www.fordag.com; www.acimall.com

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *